10/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 17 Ιουνίου 2023 - 19:22

Αθλητικά - SL2: Νίκησαν όλοι και έπεσε η Βέροια

Χαμένη η «βασίλισσα του βορρά», η οποία υποβιβάσθηκε στη Γ’ Εθνική * Όλα τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ής αγωνιστικής στο Βόρειο Όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2

Μια τεράστια ποδοσφαιρική αδικία ολοκληρώθηκε το Σάββατο 17 Ιουνίου 2023… Η Βέροια έπεσε στη Γ’ Εθνική, αν και νίκησε στο τελευταίο της ματς τον ήδη υποβιβασμένο Ηρακλή Λάρισας. Και το πέρα ως πέρα άδικο έγκειται στο γεγονός ότι πέρσι η ομάδα της Ημαθίας αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στον 1ο Όμιλο, αλλά το εν ισχύ τότε τερατούργημα των «φωστήρων» της ΕΠΟ να ανεβαίνει με μπαράζ μόνο ο ένας από τους δύο νικητές από Βορρά και Νότο την άφησε στη Σούπερ Λίγκα 2, που τώρα έχασε ως κατηγορία!

Η «βασίλισσα του Βορρά», λοιπόν, επιβλήθηκε με 3-0 του Ηρακλή Λάρισας, αλλά αυτό δεν της αρκούσε, καθώς νίκησαν και όλες οι άλλες ομάδες που κινδύνευαν μέχρι τέλους με αποτέλεσμα να σωθούν τόσο ο Απόλλων Πόντου (επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας) όσο και ο Μακεδονικός (νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ Β’).

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στα ματς της 30ής αγωνιστικής του 1ου (Βόρειου) Ομίλου της SL2 είναι τα εξής:

Απόλλων Πόντου - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0

(29′ Εσαλό)

Π.Ο.Τ. Ηρακλής - Θεσπρωτός 5-1

(5′, 67′ Τότσκα, 7′ Κόκκορης, 9′ Κουντουριώτης, 31′ Κούστα - 52′ Δρίτσας)

Παναθηναϊκός Β’ - Νίκη Βόλου 0-2

(40′ Παναγιωτίδης, 42′ Γαβριηλίδης)

Μακεδονικός - ΠΑΟΚ Β’ 3-1

(39′ Λεωνιδόπουλος, 66′ Λιούμης, 76′ Ζαφειράκης - 90+2′ Δαρέλας)

* Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ Β’ είχε ο Ρούμνιαντσεφ στο 88’

Βέροια - Ηρακλής Λάρισας 3-0

(20′ Κολλαράς, 55′ , 90+1′ Μπαΐντού)

* Δύο δοκάρια είχε η Βέροια με τους  Γιουκούδη (74’ )και Μπουόλι (80’) και ένα ο Ηρακλής Λάρισας με τον Συρεγγέλα (89’)

ΑΕΛ - Διαγόρας 5-0

(17′ Αντράντα, 60′ Κ. Παπαγεωργίου, 73′ Μιλτιάδης, 83′ πέν., 90′ Όγκμποε)

Πανσερραϊκός - Απόλλων Λάρισας 3-0 α.α.

Ρεπό: Αλμωπός Αριδαίας

Εκκρεμή ένα ματς!

Αξίζει να σημειωθεί ότι η σεζόν στον Βόρειο Όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 θα ολοκληρωθεί την Τρίτη (20/6), καθώς θα διεξαχθούν 40 λεπτά από το ματς Νίκη Βόλου – ΑΕΛ που είχε διακοπεί!

Η σχετική επίσημη ανακοίνωση της διοργανώτριας αναφέρει χαρακτηριστικά:

«Σας ενημερώνουμε ότι σε συνέχεια της υπ’αρ. 52/2023 απόφασης της Επιτροπής Εφέσεων της ΕΠΟ, την Τρίτη 20.06.2023 και ώρα 17:00 και από το λεπτό στο οποίο διεκόπη (50’ λεπτό με σκορ 1-2 υπερ της φιλοξενούμενης ομάδας) επανορίζεται ο αγώνας του Α΄Ομίλου ανάμεσα στις ΠΑΕ Νίκη Βόλου – ΠΑΕ ΑΕΛ, για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Betsson Super League 2, αγωνιστικής περιόδου 2022 – 2023. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης Βόλου».