08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 27 Αυγούστου 2023 - 23:37

Αθλητικά: Εμφατικός ο Ολυμπιακός!

Άνετοι και ωραίοι οι «ερυθρόλευκοι» στο 4-0 επί του Ατρόμητου στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ένα πολύ πιο άνετο βράδυ, σε σχέση με εκείνο της πρεμιέρας απέναντι στον Πανσερραϊκό, είχε ο Ολυμπιακός την Κυριακή (27/8/2023) καθώς επικράτησε με 4-0 του Ατρόμητου στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν το 2/2 στην αναμέτρηση ενάντια στους Περιστεριώτες και έφτασαν εμφατικά στη νίκη και μαζί με τον ΠΑΟΚ ισοβαθμούν στην 1η θέση, ενώ ο Ατρόμητος στο πρώτο του φετινό ματς (μιας και αναβλήθηκε εκείνο με τον Παναθηναϊκό) είχε εξ αρχής δύσκολο έργο και εν τέλει έφυγε με βαριά ήττα από το Φάληρο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και δις σκόρερ για τον ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ ο Γιώργος Μασούρας ο οποίος άνοιξε τον δρόμο της νίκης για τους Πειραιώτες στο 32’ με κεφαλιά, για να έρθει ο Καμαρά στο 45ο λεπτό με δυνατό εντός περιοχής σουτ να πετύχει το 2-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 3-0 στο 49’ με σκόρερ εκ νέου τον Μασούρα σε φάση που πρωταγωνίστησε και ο Έσε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ενώ ο Μπιέλ στο 66’ απέτυχε να κάνει το 4-0 έχοντας σουτ στο δοκάρι, όμως το τέταρτο γκολ ήρθε στο 77’ με το σουτ του Κίνι μέσα από την περιοχή.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στα τελευταία λεπτά έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Μπρνιτς, ενώ ο Ατρόμητος τελείωσε το ματς με 10 παίκτες καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Τσιντώτας με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον αντικατέστησε στο τέρμα ο Ντε Μποκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Κίνι, Ρέτσος, Ντόι, Καμαρά (72’ Αλεξανδρόπουλος), Έσε, Σκάρπα (84’ Μπρνιτς), Μασούρας (57’ Μπιέλ), Φορτούνης (58’ Καρβάλιο), ΕΛ Κααμπί (71’ Ελ Αραμπί).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Τσακμάκης (59’ λ.τρ. Αθανασίου), Έρλινγκμαρκ, Έντερ, Γιουμπιτάνα (59’ Ντιρκς), Φριντζόνσον, Ρομπάιγ (73’ Τριμμάτης), Βέργος (66’ Αντζιέλσκι).