08/09/2024
A-SPORTS | Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου 2023 - 23:05

Αθλητικά: Νίκησε τον Ατρόμητο και έγραψε ιστορία η Κηφισιά

Την πρώτη νίκη της σε επίπεδο Σούπερ Λίγκας 1 πανηγύρισε η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου με το 2-1 επί των Περιστεριωτών

Τρίτη και φαρμακερή! Μετά από δύο ήττες στην πρώτη της χρονιά στη Σούπερ Λίγκα 1 η Κηφισιά τα κατάφερε. Το βράδυ της Παρασκευής (1/9) επικράτησε με 2-1 των Περιστεριωτών στη Λαμία και γεύτηκε έτσι για πρώτη φορά τη χαρά των τριών βαθμών σε τέτοιο επίπεδο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, το ήθελαν περισσότερο και το έδειξαν. Αντιθέτως, ο Ατρόμητος ήταν κάκιστος. Για δεύτερο συνεχές παιχνίδι έβγαλε προβληματική εικόνα, ενώ ήταν ακατανόητες και κάποιες επιλογές του Κρις Κόουλμαν στο αρχικό σχήμα.

Στο πρώτο μισάωρο υπήρχαν κάποιες φάσεις και για τους δύο, αλλά τα σπουδαία έγιναν στη συνέχεια. Ο Οζέγκοβις είχε στο 34' δοκάρι σε μία φάση που στη συνέχεια ελέγχθηκε μέσω VAR. Τελικά ύστερα από τρία λεπτά μετά βγήκε κόκκινη κάρτα στον Ντε Μποκ για μαρκάρισμα στον Σέρβο φορ. Εκτελώντας ο τελευταίος το φάουλ έκανε το 1-0 στο 38'. Κακή η αντίδραση του Μαρκετζάνι, ο οποίος ήταν σε λάθος θέση. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο. Προσπάθησε κάπως ο Ατρόμητος να απειλήσει, αλλά η Κηφισιά άντεχε. Στο 70' με τρομερό σουτ ο Παπασάββας έβαλε γκολάρα και έγινε έτσι το 2-0. Κάπου εκεί φάνηκε ότι όλα τελείωσαν.

Έχοντας και το αριθμητικό μειονέκτημα δεν ήταν εύκολο ο Ατρόμητος να βγάλει αντίδραση. Παρόλα αυτά από μία στατική φάση στο 90' ο Ασεβέδο μείωσε στο τελικό 2-1. Στα επόμενα λεπτά υπήρξε ένταση, ένα καλό φάουλ του Νίνη για την Κηφισιά, αλλά όχι κάτι παραπάνω.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Μασούρας, Βαφέας, Τσάπαν (66΄Μποτία), Λούμορ, Παπασάββας, Πέιος (66΄Αντούνες), Μπαρμπόσα (74΄Αντερέγκεν), Ίλιεφ (82΄Νίνης), Μπιφούμα (74΄Σάκιτς), Οζέγκοβιτς.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Μαρκετζάνι, Φριντζόνσον, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ (66΄Κεσχρίντα), Έντερ, Γιουμπιτάνα (40΄Αθανασίου), Καμαρά, Ντιρκς (66΄Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι (73΄Βέργος)