08/09/2024
A-SPORTS | Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 2023 - 00:06

Αθλητικά: Χαμογέλασε στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ, τρίποντο με Παλάσιος ο Παναθηναϊκός

Λαχτάρισε η Ένωση, αλλά νίκησε τον Βόλο (3-2) στο Πανθεσσαλικό * Πέρασε από τα Ιωάννινα (0-1) το «τριφύλλι» με το γκολ του Αργεντινού

Έπαιξαν με τη φωτιά και οι δύο, αλλά δεν κάηκε κανείς! ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πήραν σημαντικά διπλά την Κυριακή (3/9) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Η πρωταθλήτρια Ένωση ζορίστηκε πάρα πολύ απέναντι στον Βόλο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 8' με γκολ του Ντέλετιτς μετά το σοβαρό λάθος του Μουκουντί. Στο 24' αποβλήθηκε ο Μάνταλος με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Κόμπα, αλλά με δέκα το γύρισαν οι «κιτρινόμαυροι» μέσω στημένων φάσεων. Γιόνσον στο 32' και Τσούμπερ στο 37' με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφεραν τούμπα τα πράγματα.

Μόνο που το παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος έψαξε την σοφάριση έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 72' τελικά ο Ντέλετιτς βρήκε και πάλι δίχτυα απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Κάπου εκεί ο Ματίας Αλμέιδα έριξε στο ματς Άμραμπατ και Πινέδα. Η ομάδα του πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε την κατοχή, αλλά δεν έβγαζε φάσεις έως το δοκάρι του Αραούχο στο 88'. Τρία λεπτά μετά ο Κρούζλιακ υπέπεσε σε πέναλτι και ο Άμραμπατ εκτελώντας την παράβαση διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης (46' Κρούζλιακ), Κίτσος (46' Λούνα), Τσοκάνης, Τρουιγιέ (74΄Γκλάβσιτς), Κορνετέ (60' Ενγκίν), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μωραΐτης (71' Μραζ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (77' Πινέδα), Γαλανόπουλος (73' Σιμάνσκι), Ελίασον (77' Άμραμπατ), Τσούμπερ (67' Αραούχο), Γιόνσον, Μάνταλος, Πόνσε (67' Ζίνι).

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός με το εκτενές rotation του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κάπου μπερδεύτηκε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα τον μπλόκαρε έχοντας μαζί του και τη βοήθεια της τύχης και αυτό γιατί οι «πράσινοι» έκαναν αρκετές αναγκαστικέςς αλλαγές. Πριν το ματς ένιωσε ενοχλήσεις ο Βέρμπιτς, ενώ στο πρώτο ημίχρονο βγήαν οι Βαγιαννίδης και Αϊτόρ.

Οι Ηπειρώτες στέκονταν πολύ καλά και δεν άφηναν τον αντίπαλο να τους κάνει φάσεις. Ανακάτεψε πολύ την τράπουλα ο Γιοβάνοβιτς, αλλά και έτσι οι εμπνεύσεις δεν υπήρχαν. Όλα αυτά έως το 74' και το εξαιρετικό γκολ του Παλάσιος με σουτ στην κίνηση.

Στη συνέχεια βγήκε μπροστά και ο ΠΑΣ Γιάννινα για να ψάξει την ισοφάριση, αλλά κλασική ευκαιρία δεν είχε. Αντιθέτως, στις καθυστερήσεις ο Σπόραρ θα μπορούσε να έχει βρει δίχτυα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα (76′ Γκάρο), Τζίνο, Παμλίδης (89′ Μπάλαν), Τζίμας (63′ Ροσέρο), Κόντε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (37′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Πάλμερ-Μπράουν (73′ Βιλένα), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τζούριτσιτς (54′ Μπερνάρ), Τσέριν, Παλάσιος, Αϊτόρ (38′ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (72′ Σπόραρ).