15/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου 2023 - 20:08

Αθλητικά: Χορταστική ισοπαλία για Λαμία και ΟΦΗ

Δύο φορές προηγήθηκαν οι Κρητικοί και άλλες τόσες απάντησαν οι γηπεδούχοι για το τελικό 2-2

Το πάλεψαν και οι δύο... Έπαιξαν το ποδόσφαιρό τους, βρήκαν γκολ, αλλά ταυτόχρονα είχαν και αρκετά αμυντικά κενά. Έτσι Λαμία και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 2-2 το απόγευμα του Σαββάτου (16/9) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Συνολικά καλύτεροι ήταν οι Κρητικοί σε ένα ματς ανοιχτό. Ωστόσο, δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν διπλό ούτε τώρα κυρίως λόγω της αστάθειάς τους στα μετόπισθεν. Όχι ότι σε αυτό τον τομέα οι γηπεδούχοι πέρασαν το τεστ με επιτυχία.

Η τριάδα στην άμυνα του Λεωνίδα Βόκολου δεν λειτούργησε, ο Ντίκο δημιουργούσε προβλήματα με την ταχύτητά του και στο 26' έκανε το 0-1 μετά τη λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Πάβλοβετς.

Συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι οι φιλοξενούμενοι και πριν το ημίχρονο θα μπορούσαν να έχουν βρει και δεύτερο γκολ με τον Τοράλ. Μοναδική πραγματικά καλή στιγμή της Λαμίας ήταν μόλις μία με τον Τσιλούλη από κόρνερ του Καρλίτος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τη Λαμία, η οποία έκανε το 1-1 μόλις στο 47' με τον Τσιλούλη. Την ασίστ φυσικά ο Καρλίτος, ο οποίος ήταν μέσα σε ό,τι καλό δημιουργούσε η ομάδα του.

Χωρίς τις πολλές φάσεις τα επόμενα λεπτά του αγώνα. Από το πουθενά στο 66' ο Γκαγιέγος με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-2, ενώ συγκυριακό ήταν και το 2-2. Από εκτέλεση κόρνερ στο 74' ο Καρώ έβαλε αυτογκόλ.

Έως το σφύριγμα της λήξης η Λαμία έδειξε να βολεύεται με την ισοπαλία. Αντιθέτως, ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει τρίτο γκολ. Είχε κάποιες στιγμές με πιο χαρακτηριστική τις καθυστερήσεις την ευκαιρία του Νέιρα.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεβ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Πάβλοβετς (51′ Τόσιτς), Σιμόν, Στάνκο (74′ Λόνγκο), Νούνιες, Τσιλούλης, Σαραμαντάς (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Καρλίτος (87′ Τσιλιανίδης).

ΟΦΗ (Bάλντας Νταμπράουσκας): Σωτηρίου, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Λάρσον, Μεγιάδο (85′ Γκλάζερ), Γαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράρινσον (79′ Αμπάντα), Τοράλ (79′ Νέιρα), Ντίκο (57′ Φελίπε).