08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2023 - 18:17

Αθλητικά: Πέρασαν στο Κύπελλο Χανιά και Κοζάνη

Εκτός διοργάνωσης έμειναν ο Απόλλων Πόντου και ο Ηρακλής

Μία έκπληξη επιφύλασσε η Κυριακή (17/9) στο Κύπελλο Ελλάδας. Ο λόγος για την Κοζάνη, η οποία πέταξε εκτός τον Ηρακλή νικώντας τον με 2-1 στην Κομοτηνή.

Το πρώτο μισάωρο ήταν γεμάτο. Οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14' με εύστοχο πέναλτι του Πάνου, ενώ στη συνέχεια φόρτσαρε ο «Γηραιός» για να ισοφαρίσει. Έχασε ευκαιρίες με τους Σίλβα στο 26' και Κούστα στο 27', ενώ επτά λεπτά μετά ο Χειρίτραντας έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτεροι οι «κυανόλευκοι». Προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν. Μάλιστα κόντρα στη ροή του αγώνα στο 84' ο Τσιμόπουλος σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο άλλο ματς τα Χανιά επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου και πέρασαν έτσι στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας νικώντας με 2-1.

Οι Πόντιοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν μόλις στο 5' με τον Μπλανκ. Ακολούθησε ένας μονόλογος των γηπεδούχων. Είχαν ευκαιρίες με τους Τσέλιο και Μάναλη και ισοφάρισαν στο 45'+1 με διαγώνιο σουτ του Λεμονή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κρητικοί συνέχισαν να έχουν το πόδι στο γκάζι. Έβγαλαν και άλλες φάσεις και φαινόταν πως αργά ή γρήγορα θα πάρουν κεφάλι στο σκορ. Αυτό τελικά έγινε στο 63' με κοντινή κεφαλιά του Μαζουλουξή.

Έκτοτε διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, έφτασαν σε κάποιες ακόμη τελικές και χωρίς ιδιαίτερο άγχος πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα αποτελέσματα του 3ου γύρου

Τετάρτη (13/9)

Αστέρας Σταυρού - Γιούχτας 1-3 (39' Φράγκος - 9' Πολυχρόνης, 61' Ροβίθης, 66' Κίσσας)

Πανθρακικός-Εθνικός Διακοπή στο 44' με το σκορ στο 0-1

Απόλλων Παραλιμνίου-Αλεξανδρούπολη 3-0 (8', 36' Παναγιωτόπουλος, 57' Κατσαμάγκας)

Μακεδονικός-Αιγάλεω 0-4 (28', 69' Νταβιώτης, 73' Ζυγερίδης, 90'+4' Μαραθωνίτης)

Ηλιούπολη-Λεβαδειακός 1-2 παρ. (110' Μάντιτς - 92' Κουϊρουκίδης, 117' πεν. Νίκας, 0-0 κ.δ.)

ΑΟ Χανιώτης-Τηλυκράτης 0-1 (90'+2 Νιφορόπουλος)

Παναργειακός-ΠΑΟ Βάρδας 3-4 πέν. (1-1 κ.δ.)

Ιωνικός- Καλλιθέα 0-3 (14', 59' Λουκίνας, 20' Ματίγια)

Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή 3-2 (0-0 κ.δ. και παρ.)

Ο.Φ. Ιεράπετρας - Καμπανιακος 0-3 α.α.

Κυριακή (17/10)

Κοζάνη-Ηρακλής 2-1 (14' Πάνος, 84' Τσιμόπουλος - 34' Χειρίτραντας)

Χανιά-Απόλλων Πόντου 2-1 (45'+1 Λεμονής, 63' Μαζουλουξής - 5' Μπλανκ)

Τετάρτη (20/9)

Ζάκυνθος - Νίκη Βόλου

Τετάρτη (27/9)

Αιολικός - Αναγέννηση Καρδίτσας

Άνευ αγώνα περνάνε οι: Διαγόρας, Μικρασιατικός, Πιερικός, Αλμωπός Αριδαίας, Καλαμάτα, ΑΕΛ.

Τα ζευγάρια της 4η φάσης στο Κύπελλο Ελλάδας (27/09/2023)