27/07/2024
A-SPORTS | Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2023 - 20:53

Αθλητικά: Ματσάρες σε Τρίπολη και Καισαριανή

Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα ήρθαν ισόπαλοι 2-2, ενώ η Κηφισιά πήρε βαθμό απέναντι στον Πανσερραϊκό (4-4) παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 0-3

Χορταστικές ισοπαλίες είχε την Κυριακή (17/9) η 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1. Πρώτα στην Τρίπολη Αστέρας και ΠΑΣ Γιάννινα ήρθαν ισόπαλοι 2-2.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Μπορεί οι γηπεδούχοι να μπήκαν καλύτερα, αλλά στο 16' κόντρα στη ροή του αγώνα ο Τζίμας έκανε το 0-1. Πέντε λεπτά μετά, όμως, ήρθε η ισοφάριση από τον Άλβαρες με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό και τα γκολ έμπαιναν το ένα μετά το άλλο. Έτσι στο 28' έγινε το 1-2 με τον Μπάλαν σε αντεπίθεση. Οι Αρκάδες πίεσαν και τελικά ισοφάρισαν και πάλι πριν το ημίχρονο. Σκόρερ στο 45'+4 ο πιθανότατα καλύτερος παίκτης του αγώνα, ο Κρεσπί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανώτεροι οι Αρκάδες. Είχαν την κατοχή της μπάλας και καλές στιγμές για να βρουν ένα ακόμη γκολ. Ωστόσο, δεν τα κατάφεραν. Οι Ηπειρώτες αμύνθηκαν έξυπνα και πήραν τον βαθμό.

Μοιρασιά είχαμε και στο Κηφισιά - Πανσερραϊκός. Εκεί έγινε φεστιβάλ γκολ με το τελικό 4-4 να είναι εντυπωσιακό. Ακόμη πιο εντυπωσιακή η εξέλιξη του αγώνα, αν αναλογιστεί κανείς πως στο 22' ο φωτεινός πίνακας έγραφε 0-3!

Δεληγιαννίδης στο 4' και Στάικος στο 11' με μακρινά σουτ έκαναν το 0-2, ενώ στο 22' ο Μπέργκστρομ βρήκε δίχτυα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μούργου.

Χαμένα τα είχε η Κηφισιά. Τρεις αλλαγές έκανε στο 33' ο Αναστασίου για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Τελικά το δώρο ήρθε από τον Χάγιεκ, ο οποίος αποβλήθηκε στο 44'.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κηφισιά μπήκε πιο αποφασιστικά. Μείωσε με τον κωνσταντακόπουλο στο 56', βρήκε γκολ και στο 72' με τον Οζέγκοβιτς, αλλά από το πουθενά πέντε λεπτά αργότερα ο Πηλέας έκανε το 2-4.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, πάλεψαν έως το φινάλε και δικαιώθηκαν. Στο 90'+6 ο Τετέι και στο 90'+11 ο Μποτία διαμόρφωσαν το τελικό 4-4.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Μασούρας, Λούμορ (33΄ Παρράς), Μποτία, Βαφέας, Παπασάββας (58΄ Τετέι), Πέιος (34΄ Αντερέγκεν), Ιλιεφ (72΄ Ιπαλίμπο), Μπιφούμα (34΄ Κωνσταντακόπουλος), Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Χάγεκ, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Πηλέας (90΄+ Τσαγκαλίδης), Χατζηστραβός (68΄ Τόμας), Ουεντραόγκο, Στάικος (67΄ Μορέιρα), Μούργος (46΄ Γκοτζαμανίδης), Δεληγιαννίδης, Αλεξιτς (60΄ Μπαϊροβιτς).