08/09/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2023 - 00:23

Αθλητικά: Εύκολες νίκες για Μπαρτσελόνα και Σίτι στο Τσάμπιονς Λιγκ

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκαμψε την αντίσταση της Ντόρτμουντ * Σκόραρε ο τερματοφύλακας της Λάτσιο κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης * Όλα τα αποτελέσματα

Το Τσάμπιονς Λιγκ επέστρεψε! Πρεμιέρα για τη νέα σεζόν έγινε το βράδυ της Τρίτης (19/9) με τα φαβορί να νικούν στα περισσότερα παιχνίδια.

Η κάτοχος του τίτλου Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο από τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά τον νίκησε με 3-1 έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Άλβαρες. Για τον ίδιο όμιλο η Λειψία πέρασε με 3-1 από την Ελβετία απέναντι στη Γιουνγκ Μπόις.

Στο ματς που ξεχώριζε η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε 2-0 της Ντόρτμουντ. Για ένα ημίχρονο άντεξαν οι Γερμανοί και μόλις δέχτηκαν το πρώτο γκολ από τον Εμπαπέ με πέναλτι στις αρχές του δευτέρου μέρους, ήρθε το τέλος. Νωρίτερα Μίλαν και Νιούκαστλ είχαν έρθει ισόπαλες 0-0. Αισθητά ανώτεροι οι γηπεδούχοι, αλλά τους έλειψε το γκολ.

Σοκ για την Ατλέτικο Μαδρίτης στη Ρώμη απέναντι στη Λάτσιο. Νικούσε από νωρίς με 1-0, αλλά ισοφαρίστηκε στο 90'+5 από τον τερματοφύλακα Προβεντέλ! Στο άλλο ματς του ομίλου η Φέγενοορντ πέρασε το εμπόδιο της Σέλτικ με 2-0. Δύο κόκκινες σε διάστημα πέντε λεπτών δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι (63' και 68').

Τέλος, πάρτι έστησε απέναντι στην Αντβέρπ η Μπαρτσελόνα. Τη διέλυσε με 5-0 με τον Ζοάο Φέλιξ να βάζει δύο γκολ και να φτιάχνει ένα στον Λεβαντόφσκι. Για τον ίδιο όμιλο η Πόρτο νίκησε τη Σαχτάρ με 3-1 εκτός έδρας.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Τρίτη (19/9)

5ος όμιλος

Λάτσιο - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (95' Προβεντέλ - 29' Μπάριος)

Φέγενορντ - Σέλτικ 2-0 (45+2' Στενγκς, 76' Τζαχανμπάκς)

6ος όμιλος

Μίλαν - Νιουκάστλ 0-0

Παρί Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ 2-0 (49' πέν. Εμπαπέ, 58' Χακίμι)

7ος όμιλος

Γιουνγκ Μπόις - Λειψία 1-3 (33' Ελία - 3' Σίμακαν, 73' Σλάγκερ, 92' Σέσκο)

Μάντσεστερ Σίτι - Ερυθρός Αστέρας 3-1 (47', 60' Άλβαρες, 73' Ρόντρι - 45' Μπουκαρί)

8ος όμιλος

Μπαρτσελόνα - Αντβέρπ 5-0 (11', 66' Ζοάο Φέλιξ, 19' Λεβαντόφσκι, 22' αυτ. Μπατάιγ, 54' Γκάβι)

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Πόρτο 1-3 (13' Κέσλι - 8', 15' Γκαλένο, 29' Ταρεμί)