08/09/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2023 - 22:26

Αθλητικά: Το έφερε τούμπα σε ένα ημίχρονο ο ΠΑΟΚ

Μπορεί για 45 λεπτά να ήταν κακοί οι «ασπρόμαυροι», αλλά στη συνέχεια ξύπνησαν να επικράτησαν με 3-2 της Ελσίνκι

Του έφτανε ένα ημίχρονο! Στο πρώτο δεν βλεπόταν, στο δεύτερο έδειξε στην Ελσίνκι ποιος είναι το αφεντικό. Το βράδυ της Πέμπτης (21/9) ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 των Φινλανδών εκτός έδρας στην πρεμιέρα των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ.

Το ξεκίνημα των Θεσσαλονικέων ήταν κάκιστο. Για 45 λεπτά έδειχναν εκτός κλίματος. Δεν κυκλοφορούσαν την μπάλα, δεν έκαναν φάσεις και στο 35' ο Μπαλντέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Αλλαγές μπορεί να μην έκανε στην ανάπαυλα ο Λουτσέσκου, αλλά ό,τι είπε στους ποδοσφαιριστές του έπιασε. Μπήκαν τελείως διαφορετικοί. Είχαν ένα δοκάρι και δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ντεσπόντοφ, Σβαμπ και Εκόνγκ, ενώ ένα δοκάρι είχε και η Ελσίνκι. Το ματς άνοιξε τελείως και στο 55' ο Κουλιεράκης με κεφαλιά ισοφάρισε.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν ψυχολογία και ταυτόχρονα τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Ντεσπόντοφ ξεχώριζε και με δόση τύχης στο 81' βρήκε το γκολ που έψαχνε ανοίγοντας με αυτό τον τρόπο λογαριασμό με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Στο 90'+4 σκόραρε και ο Μπράντον Τόμας και στο 90'+9 διαμόρφωσε το τελικό 2-3 ο Ραντούλοβιτς.

ΕΛΣΙΝΚΙ (Τόνι Κορκεάκουνας): Μάενπα (Οστ 13’), Τοΐβιο, Ντα Γκράσα, Ραϊτάλα, Σοΐρι , Κανελλόπουλος (Πάανεν 76’), Λίνγκμαν, Χαμαλάινεν (Ατόμ 62’), Χετεμάι (Τανάκα 62’), Μπαντέ (Κέσκινεν 62’), Ραντούλοβιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 67’), Σβαμπ , Α. Ζίβκοβιτς (Τάισον 67’), Ντεσπόντοφ (Βιεϊρίνια 85’), Μουργκ (Κωνσταντέλιας 75’), Σαμάτα (Μπράντον 75’).