08/09/2024
A-SPORTS | Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου 2023 - 00:28

Αθλητικά: Αυτοκτόνησε ο Ολυμπιακός!

Έχασε με 2-3 από τη Φράιμπουργκ χωρίς να το αξίζει * Πέταξε πολλές ευκαιρίες και πλήρωσε τα λάθη του * Έπνιξε αποβολή του Σάλαϊ ο διαιτητής

Δεν το άξιζε... Ο Ολυμπιακός έχασε με 2-3 από τη Φράιμπουργκ το βράδυ της Πέμπτης (21/9) στο πλαίσιο της πρεμιέρας των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Πλήρωσε ακριβά τα λάθη της άμυνάς του και τις χαμένες ευκαιρίες του.

Θα μπορούσε να έχει πετύχει περισσότερα γκολ και θα έπρεπε σίγουρα να έχει πάρει κάτι από αυτό τον αγώνα. Με το καλημέρα έγιναν τα πάντα δύσκολα για εκείνον στην υπόθεση πρόκρισης. Ωστόσο, υπάρχουν άλλα πέντε ματς, ενώ και η τρίτη θέση οδηγεί στο Κόνφερενς Λιγκ.

Η πρώτη απίστευτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό χάθηκε μόλις στο 5' με τον Ελ Κααμπί. Τέσσερα λεπτά μετά έγινε από το πουθενά το 0-1. Ο Σάλαϊ βγήκε μόνος του με τον Πασχαλάκη και σκόραρε. Ο ίδιος παίκτης στο 20' έριξε αγκωνιά στον Έσε. Ο Αργεντινός μάτωσε, αλλά ο διαιτητής Λίντχαουτ έκλεισε τα μάτια σε ξεκάθαρη κόκκινη.

Στο 26' ο Φορτούνης είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ και τελικά στο 41' ο Ελ Κααμπί σκόραρε ξανά. Λίγο πριν το ημίχρονο χάθηκε και μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 με τον Μασούρα. Αντί να γίνει το 1-1, έγινε το 1-2 με το πέναλτι του Γκρίφο στο 45'+7.

Στο δεύτερο ημίχρονο έψαξε την ισοφάριση ο Ολυμπιακός και στο 74' ήταν ο Ελ Κααμπί αυτός που έκανε το 2-2 από μπαλιά του Φορτούνη. Μόνο που η Φράιμπουργκ είχε και τότε την απάντηση. Σκόρερ στο 86' ο Φίλιπ. Αμέσως μετά ο Γιόβετιτς άγγιξε το 3-3 και έκτοτε δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Φρέιρε, Ρέτσος, Ορτέγκα (78′ Κίνι), Έσε (24΄ Ιμπόρα), Καμαρά, Φορτούνης (78΄ Σολμπάκεν), Mπιέλ (46΄ Ποντένσε), Μασούρας (61′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ (Κρίστιαν Στράιχ): Ατουμπόλου, Κούμπλερ, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Σμιντ (54΄ Σιλντίγια), Χέφλερ (90΄Κάιτελ), Έγκεσταϊν, Ντόαν (90΄ Αντάμου), Σάλαι (75΄ Φίλιπ), Γκρίφο (75΄ Βάισχαουπτ), Χέλερ.