23/10/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 - 18:19

Αθλητικά: Πέρασαν τα φαβορί στο Κύπελλο Ελλάδας

Χανιά, Νίκη Βόλου και ΑΕΛ πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση * Νέα αναβολή στο Αιολικός - Αναγέννηση Καρδίτσας

Οι μεγάλοι τα κατάφεραν! Ούτε η ΑΕΛ ούτε η Νίκη Βόλου είχαν προβλήματα στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ και τα Χανιά επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί το απόγευμα της Τετάρτης (27/9).

Η πρώτη επιβλήθηκε με 3-0 του Τηλυκράτη. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 5' με τον Μυλτιάδη και στο 19' είχε γίνει το 2-0 με γκολ του Θανάση Παπαγεωργίου. Έξι λεπτά μετά ο Μπούμπας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και τα πάντα τελείωσαν.

Είχε και άλλες ευκαιρίες η ΑΕΛ για να βάλει γκολ. Μαυρίας, Μπρου και Πατράλης δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Τζελέπη. Λίγα πράγματα έδειξαν συνολικά οι φιλοξενούμενοι που στρέφονται πια στο πρωτάθλημα.

Στην Πελοπόννησο η Νίκη Βόλου επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟ Βάρδας. Άνοιξε το σκορ στο 16' με πέναλτι του Τζιώρα, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και στη συνέχεια κάποιες ευκαιρίες. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48' έγινε το 0-2 από τον Κρητικό και ο ίδιος θα μπορούσε να έχει βάλει γκολ και στο 76'.

Από το πουθενά μείωσαν οι γηπεδούχοι με τον Παπασπηλιόπουλο στο 81' και στις καθυστερήσεις ο Κάσσος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Στην Κοζάνη τα Χανιά πέρασαν με ανατροπή νικώντας την τοπική ομάδα με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25'. Ο Καλλέργης εκτέλεσε πέναλτι, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Καλογεράκη, ο Πάνος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε ξανά την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Έντγκαρ σημείωσε αυτογκόλ.

Έβγαλαν αντίδραση οι Κρητικοί έκτοτε. Πήραν μέτρα στο γήπεδο, είχαν δοκάρι στο 66' με τον Μίλερ, μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μάναλη στο 72' και τελικά το 1-1 με τον Μπάτζιο ένα λεπτό αργότερα. Στο 87' διαμορφώθηκε το τελικό 1-2 με τον Τσέλιο έπειτα από προσπάθεια του Κόλα.

Από εκεί και πέρα, ένα ακόμη θαύμα πραγματοποίησε ο Αχαρναϊκός. Πέταξε εκτός Κυπέλλου και τον Πιερικό νικώντας τον στην παράταση με 1-0. Μετά την Παναχαϊκή άλλη μία ομάδα υπέκυψε στο Μενίδι. Να σημειωθεί πως στο 27' υπήρχε διακοπή όταν ένας οπαδός πέταξε φωτοβολίδα κρότου-λάμψης και αυτή τραυμάτισε τον πρώτο βοηθό.

Τέλος, δεν διεξήχθη ούτε αυτή τη φορά το Αιολικός - Αναγέννηση Καρδίτσας για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ΑΣΑ ενημέρωσε την ΕΠΟ πως δεν μπορεί να ταξιδέψει για τη Μυτιλήνη. Επικαλέστηκε αδυναμία στο να βρει εισιτήρια, ενώ στάθηκε και στην κακοκαιρία Elias. Κανονικά παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι στον αγωνιστικό χώρο με το φύλλο αγώνα να κλείνει σε βάρος των «κιτρινόμαυρων». Στις δικαστικές αίθουσες θα κριθεί η τύχη του αγώνα.

Καλαμάτα-Καλλιθέα (16:00)

Μικρασιατικός-Απόλλων Παραλιμνίου (16:00)

Τετάρτη (4/10)

Αιγάλεω-Διαγόρας (16:00)

* Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ το Πανθρακικός - Εθνικός και ο Γιούχτας περιμένει τον αντίπαλό του.

** Δεν διεξήχθη το Αιολικός - Αναγέννηση Καρδίτσας και ο Λεβαδειακός περιμένει τον νικητή του ζευγαριού