23/10/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 - 22:34

Αθλητικά: Από τριάρα σε τριάρα ο ΠΑΟΚ

Πολύ άνετα επικράτησαν οι «ασπρόμαυροι» του Βόλου με 3-0

Έχει πάρει φόρα και κόβει ταρίφα! Μετά την Ελσίνκσι και τον ΠΑΣ Γιάννινα ο ΠΑΟΚ έβαλε τρία και στον Βόλο μετατρέποντας τον μεταξύ τους αγώνα σε περίπατο.

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με 3-0 των Θεσσαλών στην Τούμπα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 το βράδυ της Τετάρτης (27/9) και εξασφάλισαν πως θα παραμείνουν μετά το τέλος της στη δεύτερη θέση.

Στους πρωταγωνιστές ο Τάισον των δύο ασίστ, σκόρερ οι Κουλιεράκης, Μουργκ και Σαμάτα. Άνοιξε λογαριασμό ο τελευταίος με τη νέα του ομάδα. Θετική και η παρουσία του Ντεσπόντοφ στο διάστημα που αγωνίστηκε. Ο Βούλγαρος θα μπορούσε να έχει πιστωθεί τουλάχιστον μία ασίστ, αν οι συμπαίκτες του δεν τα έχαναν.

Από τα πρώτα λεπτά μπήκε καλύτερα ο ΠΑΟΚ και στο 18' είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Σαμάτα και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει. Έξι λεπτά μετά ο Σβαμπ σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Τσιγγάρας αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε. Τέσσερα λεπτά αργότερα δοκάρι είχε και ο Σάστρε με σουτ από μέσα δεξιά.

Τελικά στο 39' έγινε το 1-0. Σκόρερ ο Κουλιεράκης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάισον. Ο Βραζιλιάνος έξι λεπτά αργότερα έβγαλε άλλη μία ασίστ, αυτή στο τέρμα του Μουργκ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 55' έγινε το 3-0 και εκεί τελείωσαν όλα. Μετά από κακό διώξιμο της άμυνας ο Σαμάτα βρήκε δίχτυα και στους πανηγυρισμούς του φάνηκε ότι το περίμενε αυτό το γκολ.

Ακολούθησαν αλλαγές και από τους δύο προπονητές. Ακόμη και έτσι ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να έχει βάλει τουλάχιστον ένα ακόμη τέρμα. Δεν τα κατάφερε, αλλά μικρή σημασία έχει αυτό από τη στιγμή που το τρίποντο ήρθε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Έκονγκ, Κουλιεράκης (Νέσμπεργκ 77’), Σάστρε, Σβαμπ (Οζντόεφ 65’), Τσιγγάρας, Μουργκ, Τάισον (Κωνσταντέλιας 65’), Αντρίγια (Ντεσπόντοφ 65’), Σαμάτα (Τζίμας 81’).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο (Καλογερόπουλος 56’), Λούνα, Τάχατος , Τσοκάνης,Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ (Έντζιν 46’), Κόμπα (Μεταξάς 65’), Κορνέτ, Μαχαίρας, Γκαρσία (Μωραϊτης 65’).