23/10/2024
A-SPORTS | Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2023 - 19:37

Αθλητικά: Όρθια στη Θεσσαλονίκη η Κηφισιά και νίκη για τη Λαμία

Έχοντας ένα καλό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου πήρε βαθμό από τον Άρη (1-1) * Τρίποντο απέναντι στον Παναιτωλικό οι Φθιώτες

Χοντρή γκέλα! Μπορεί να έπαιζε εντός έδρας με τη νεοφώτιστη Κηφισιά, αλλά ο Άρης δεν το απόγευμα της Κυριακής (1/10) πετώντας δύο βαθμούς με το τελικό 1-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1. Ήταν συνολικά καλύτερος, αλλά δεν το εξαργύρωσε. Αντιθέτως, λίγο νωρίτερα η ανώτερη Λαμία πήρε τρίποντο με 1-0 επί του Παναιτωλικού.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης κυριάρχησε στο πρώτο μέρος. Έφτασε στο 20λεπτο να έχει κατοχή μπάλας στο 75% και τρία λεπτά αργότερα έγινε το 1-0. Ο Σουλεϊμάνοφ βρήκε τον Μορόν και εκείνος με γυριστό σκόραρε. Δεν σταμάτησαν εκεί οι γηπεδούχοι, έψαξαν και δεύτερο γκολ, αλλά δεν το βρήκαν πριν την ανάπαυλα.

Στο 51' ο Μορόν έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 και έκτοτε οι ρόλοι άλλαξαν. Ο Άρης χαλάρωσε υπερβολικά και η Κηφισιά άρχισε να το πιστεύει. Προειδοποίησε με τον Οζέγκοβιτς στο 63' και σκόραρε με τον ίδιο παίκτη στο 75'. Δεν μπορούσαν στη συνέχεια να σκοράρουν οι «κίτρινοι» που είχαν στο τέλος μία καλή στιγμή με τον Κάρλσον.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάζιο (82′ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε (82′ Σαμόρα), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (57′ Κάρλσον), Πάρντο (57′ Χριστοδουλόπουλος), Μενέντες (68′ Ντουκουρέ), Μορόν.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Λούμορ, Μασούρας, Μποτία (84′ Κωνσταντακόπουλος), Καπάν, Βαφέας, Ιλιεφ (62′ Μπιπφουμά), Παπασάββας(68′ Πέϊος), Αντερέγγεν (62′ Μπαρμπόσα), Οζέγκοβιτς (84′ Γκόμπελιτς), Τετέι.

Στο παιχνίδι που είχε ολοκληρωθεί νωρίτερα η Λαμία νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό και του προκάλεσε ακόμη μεγαλύτερους τριγμούς. Σε πολύ δύσκολη θέση είναι πια ο Γκαμπριέλ Σούρερ.

Η Λαμία εκμεταλλεύτηκε το άριστο ξεκίνημά της. Μόλις στο 7' ο Καρλίτος από σέντρα του Λόνγκο έκανε το 1-0 και αυτό έδωσε ψυχολογία στους συμπαίκτες του. Έξι λεπτά από δική του ενέργεια λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0, ενώ έως το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έψαξαν κάποιες ακόμη αντεπιθέσεις. Εάν είχαν καλύτερες επιλογές, θα μπορούσαν να έχουν βρει και δεύτερο γκολ.

Τραγικός στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός. Το μόνο που έκανε από κάποια φάση και μετά ήταν να κρατάει την μπάλα στην κατοχή του. Δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός, κάτι που κατάφερε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Εκεί πρώτα απείλησε ο Ζοάο Πέδρο και στο 51' ο Καρέλης έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Από πολύ κοντά κατάφερε να αστοχήσει. Για κάποια λεπτά οι Αγρινιώτες ήταν επηρεασμένοι και στη συνέχεια προσπάθησαν βάζοντας την μπάλα κάτω να βγάλουν κάποια φάση, αλλά μάταια. Στο τέλος είχε μία σημαντική διπλή ευκαιρία για το 2-0 η Λαμία. Το δεύτερο γκολ δεν μπήκε, αλλά το τρίποντο ήρθε.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Σαντάντα, Νούνιες (60’ Αμαράλ), Σλίβκα (88’ Τσιλιανίδης), Τσιλούλης (61’ Τόσιτς), Λόνγκο (61’ Ακούνια), Καρλίτος (79’ Στάνκο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκαμπριέλ Σούρερ): Καπίνο, Μαλής, Οικονόμου, Μπ. Ντουάρτε (70’ Ξενιτίδης), Τορεχόν (90’+3 Μαυρίας), Πέρες (86’ Ντίας), Ντίας, Μπαλντασάρα (70’ Χουάνπι), Σενγκέλια, Ζοάο Πέδρο, Καρέλης.