18/10/2024
A-SPORTS | Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2023 - 20:00

Αθλητικά: Νίκες για Ιωνικό και Καλλιθέα

Πρώτα τρίποντα και για τους δύο * Ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν Ηρακλής και Αναγέννηση Καρδίτσας

Είναι πολύ καλές ομάδες και οι δύο για να μείνουν για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς τρίποντο! Καλλιθέα και Ιωνικός γεύτηκαν τη χαρά της νίκης την Κυριακή (1/10) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Στο «Γρηγόρης Λαμπράκης» έγινε ματσάρα με την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη να λυγίζει την αντίσταση του πολύ καλού Ολυμπιακού Β' με 3-2. Γεμάτο το ματς με πολλές φάσεις και ωραίο ρυθμό.

Καλύτερα μπήκε ο Ολυμπιακός Β' και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Βασιλόγιαννης στο 17' έκανε το 0-1. Άμεση η «ερυθρόλευκη» απάντηση με τον Μπα να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Κυνηγόπουλος έβαλε γκολάρα και έκανε το 2-1, αλλά ο Τσέλιος με ωραίο σουτ στην κίνηση ισοφάρισε στο 50'. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε με τον Μουτίνιο να κάνει το 3-2 στο 63'. Πίεσαν οι Πειραιώτες στο τέλος, είχαν ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκαν άλλο γκολ.

Για τον ίδιο όμιλο ο Ιωνικός πέρασε με 3-0 από την Ηλιούπολη. Η γηπεδούχος ομάδα είχε πέναλτι στο 14', αλλά ο Κότνικ είπε «όχι» στον Μπαρμπάρο. Επτά λεπτά μετά ο Οικονομίδης άνοιξε το σκορ και στο 39' ο Ντε Βινσέντι με φάουλ έκανε το 0-2.

Έχοντας πάρει σαφές προβάδισμα οι Νικαιώτες το διαχειρίστηκαν κατάλληλα και στο τέλος με τον Ντάουντα έκαναν το 0-3 δίνοντας ευρεία διάσταση στη νίκη τους.

Τέλος, στο Βορρά το μοναδικό παιχνίδι της ημέρας ήταν το Ηρακλής - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1. Μόλις στο 2' με φάουλ άνοιξε το σκορ ο Κοζορώνης και στο 53' ο Χειρίτραντας ισοφάρισε. Δεν ήταν τόσο θεαματικό το παιχνίδι, ενώ δεν βοήθησε και ο κακός αγωνιστικός χώρος.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Σάββατο (30/9)

ΑΕΚ Β’ – ΑΕΛ 3-0 (25′ Ραντόνια, 62′ Χριστόπουλος, 66′ Πήλιος)

ΠΑΟΚ Β’ – Καμπανιακός 2-3 (19′ Τσοπούρογλου, 45’+2 Γκορντεζιάνι – 4′ και 63′ Γαρύφαλλος, 74′ Τότσκα)

Κυριακή (1/10)

Ηρακλής – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (53' Χειρίτραντας - 2' Κοζορώνης)

Δευτέρα (2/10)

Αιολικός – Μακεδονικός (13:30)

Λεβαδειακός – Κοζάνη (16:00)

* Δεν ορίστηκε το Αλμωπός Αριδαίας – Απόλλων Πόντου

Ρεπό: Νίκη Βόλου

Νότιος Όμιλος

Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός Β’ 0-2 (15′ Βουτσάς, 90’+5 Καραμπάς)

Διαγόρας – Αιγάλεω 2-1 (40′ και 45’+2 Λεσάι – 90’+6 Γκάβριτς)

Ηλιούπολη – Ιωνικός 0-3 (21' Οικονομίδης, 39' Ντε Βινσέντι, 90' Ντάουντα)

Καλλιθέα – Ολυμπιακός Β’ 3-2 (17' Βασιλόγιαννης, 45'+2 Κυνηγόπουλος, 63' Μουτίνιο - 21' Μπα, 50' Τσέλιος)

Χανιά – Τηλυκράτης (15:00)

Καλαμάτα – Γιούχτας (16:00)