16/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023 - 19:20

Αθλητικά: Γλίτωσε το κάζο ο Παναιτωλικός

Μέσω της διαδικασίας των πέναλτι απέκλεισε τον Διαγόρα στο Κύπελλο Ελλάδας

Λίγο έλειψε να το καταφέρει και αυτό. Στη Σούπερ Λίγκα 1 παραπαίει μετά από επτά αγωνιστικές, στο Κύπελλο έφτασε κοντά στον αποκλεισμό με το καλημέρα ο Παναιτωλικός!

Το απόγευμα της Τετάρτης (11/10) πέρασε στον 6ο γύρο της διοργάνωσης μέσω της διαδικασίας των πέναλτι μετά το 1-1 με τον Διαγόρα σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Οι Αγρινιώτες μπορεί να προηγήθηκαν μόλις στο 22' με τον Βοΐλη, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν από τον Μανιά με πέναλτι. Έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν ελάχιστες καλές στιγμές, δείγμα της τραγικής εικόνας τους.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα ουσιαστικά απέναντι σε μία ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη δεν έδειχνε ικανή να δημιουργήσει ευκαιρίες απέναντι σε έναν αντίπαλο χαμηλής δυναμικής και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Μόνο εκεί φάνηκε η διαφορά των δύο αντιπάλων. Δοκάρι είχε ο Χατζηθεοδωρίδης, κάποιες ακόμη φάσεις οι Μπρούνο Ντουάρτε, Μλάντεν και Μπαλτασάρα.

Τελικά όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Από τους μεν δεν σκόραραν οι Μανιάς και Μασούρας, από τους δε οι Μπαλτασάρα και Πέρες. Ο Αυγερινός είπε «όχι» στον Μπουζούκη, Φέκκας σημάδεψε το δοκάρι και στο τέλος ο Στεργιάκης νίκησε τον Νικόλη δίνονας την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Τα αποτελέσματα της 5ης φάσης στο Κύπελλο Ελλάδας

Σάββατο 7/10

ΠΑΣ Γιάννινα-Βόλος 1-2 (88′ Εραμούσπε-33′, 34′ Γκαρσία)

Αχαρναϊκός-Κηφισιά 0-2 (Βαφέας 33′, 48′ Πέιος)

Μικρασιατικός-Πανσερραϊκός 0-2 (43′ Μασκανάκης,85′ Άλεξιτς)

Δευτέρα 9/10

Καμπανιακός-Αστέρας Τρίπολης 1-3 (20′ Πόζογλου – 25′ Κρεσπί, 54′ Μάντζης, 58′ Μιριτέλο)

Χανιά-ΟΦΗ 3-5 (49′ Ελευθεριάδης, 51′ Μανουσάκης, 67′ Σερβιλάκης – 29′ Αμπαντά, 42′ Φελίπε, 61′ και 64′ Μοσκέρα, 78′ Ριέρα)