08/09/2024
A-SPORTS | Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 - 00:44

Αθλητικά: Τους ξέρανε ο ΠΑΟΚ!

Σε δικό του ματς πήγε να αυτοκτονήσει όταν βρέθηκε από το πουθενά πίσω με 2-0 από την Αμπερντίν, αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα ολοκλήρωσε μία απίθανη ανατροπή (2-3) παγώνοντας το γήπεδο

Το έκανε και αυτό! Είναι ασταμάτητος, πηγαίνει από νίκη σε νίκη στο Κόνφερενς Λιγκ και το βράδυ της Πέμπτης (26/10) πραγματοποίησε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 2-0 στη Σκωτία, αλλά στο τέλος επικράτησε με 3-2 της Αμπερντίν και συνεχίζει με αυτό τον τρόπο να έχει το απόλυτο μετά από τρεις αγωνιστικές στη φάση των ομίλων.

Πήρε δεύτερο διπλό φέτος στην ίδια χώρα, αφού νωρίτερα μέσα στη σεζόν είχε κερδίσει και τη Χαρτς. Αυτή τη φορά δυσκολεύτηκε περισσότερο χωρίς να υπάρχει λόγος, αφού στο πρώτο μέρος εκείνος κυριαρχούσε.

Είχε την κυκλοφορία της μπάλας και κάποιες καλές στιγμές με τους Κωνσταντέλια (δοκάρι στο 12'), Ζίβκοβιτς και Σβαμπ, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Φαινόταν πάντως πως αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρουν οι «ασπρόμαυροι».

Τελικά στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν αγνώριστος. Στο 50' δέχτηκε γκολ από τον Μιόφσκι και οκτώ λεπτά μετά ο Πολβάρα βρέθηκε μόνος του με τον Κοτάρσκι και έκανε το 2-0. Στην κόλαση βρέθηκαν οι «ασπρόμαυροι» και από εκεί πήγαν στον παράδεισο.

Η αρχή έγινε στο 73'. Λίγο πριν είχε μπει ο Ντεσπόντοφ και σκόραρε για να βάλει την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι. Στο 84' ο Βιεϊρίνια με δυνατό σουτ και μία κόντρα έκανε το 2-2 και στην τελευταία φάση του αγώνα έγινε η απόλυτη ανατροπή. Οι Θεσσαλονικείς πήραν πέναλτι μέσω VAR για πάτημα στον Οζντόεφ και ο Σβαμπ εκτελώντας το διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ (Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Γένσεν, Ντέβλιν, Μακένζι, Πόλβαρα (Χέιζ 72’), Σίνι, Μπάρον (Κλάρκσον 72’), Μαγκράθ, Μιόφσκι (Λόπες 72’) .

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα (Μπάμπα 63’), Κουλιεράκης, Έκονγκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 63’), Κωνσταντέλιας, Αντρίγια, Τάισον (Ντεσπόντοφ 73’), Τόμας (Σαμάτα 63’).