08/09/2024
A-SPORTS | Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023 - 19:49

Αθλητικά: Κηφισιά, το πρώτο «θύμα» του Βόλου

Οι Θεσσαλοί κέρδισαν με 2-1 και πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο φέτος * Με εννέα τελείωσαν οι φιλοξενούμενοι

Ήταν για εκείνον τελικός! Έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο έχοντας κάνει τραγικό ξεκίνημα στη σεζόν. Τελικά ο Βόλος πανηγύρισε την παρθενική του νίκη στη φετινή Σούπερ Λίγκα 1 επικρατώντας με 2-1 της Κηφισιάς το απόγευμα του Σαββάτου (28/10) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Οι Θεσσαλοί ήταν συνολικά καλύτεροι, εκμεταλλεύτηκαν κάποιες ευκαιρίες που έβγαλαν και πήραν έτσι ένα πολύτιμο τρίποντο. Το πάλεψε η Κηφισιά, αλλά είχε σοβαρά προβλήματα στα μετόπισθεν. Έμεινε και με δέκα παίκτες στο 71' κι ενώ το σκορ ήταν στο 1-0 και τελικά τελείωσε με εννέα το παιχνίδι.

Φάνηκε σε αυτό τον αγώνα πως και οι δύο ομάδες έχουν αρκετά προβλήματα. Φυσικά σε αυτές τις περιπτώσεις μετρούν οι βαθμοί και ο Βόλος τους πήρε έχοντας και κάποια σφυρίγματα του Πολυχρόνη με το μέρος του. Βράζουν οι φιλοξενούμενοι για τη διαιτησία.

Οι φάσεις ήταν πολλές μπροστά από τις δύο εστίες από την αρχή. Στα πρώτα λεπτά ήταν ο Βόλος εκείνος που απείλησε, αλλά στο 16' και ο Οζέγκοβιτς έχασε μία σημαντική ευκαιρία. Πέντε λεπτά μετά ο Μπερτόγλιο έκανε το 1-0.

Στην επόμενη φάση θα μπορούσε να έχει σκοράρει ο Οζέγκοβιτς. Δεν το έκανε και έως το φινάλε του ημιχρόνου ήταν ο Βόλος εκείνος που είχε το πάνω χέρι. Γκαρσία, Μπερτόγλιο και Κορνέ είχαν τις στιγμές τους.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε για μεγάλο χρονικό διάστημα φάσεις, αλλά στο 67' Ντέλετιτς και Γκαρσία λίγο έλειψε να κάνουν το 2-0. Τελικά ο πρώτος το κατάφερε στο 75' κι ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Τσάπαν.

Κόντρα στη ροή του αγώνα μείωσε ο Οζέγκοβιτς στο 82', αλλά δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Κρισιούμα και εκεί όλα τελείωσαν. Στα επόμενα λεπτά θα μπορούσε ο Βόλος να βάλει τρίτο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Τάχατος (54' Μύγας), Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (87' Ενγκίν), Τρουιγέ (86' Κίτσος), Γκλάβσιτς, Ντέλετιτς (78' Μαχαίρας), Μπερτόγλιο (77' Μπαριέντος), Κονρέτ, Γκαρσία

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Μποτία, Βαφέας (87' Παπασάββας), Λούμορ (73' Νίνης), Τετέι, Σναϊντερλέν, Σάντος, Ιλίεφ (46 Μπιφουμά), Τσάπαν, Οζέγκοβιτς.