15/05/2024
A-SPORTS | Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023 - 22:45

Αθλητικά: Θρίλερ με νικητή τον Ατρόμητο

Οι Περιστεριώτες πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη και με το 3-2 επί του Παναιτωλικού τον έπιασαν στη βαθμολογία * Ο Βέργος στις καθυστερήσεις το γκολ που χάρισε το τρίποντο, δις σκόρερ ο Ρομπάιγ

Υπάρχει ζωή στο Περιστέρι! Στο ντεμπούτο του Σάσα Ίλιτς το βράδυ του Σαββάτου (28/10) ο Ατρόμητος πανηγύρισε το πρώτο του φετινό τρίποντο. Επικράτησε με 3-2 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Είχαν μεγάλη ανάγκη αυτή τη νίκη οι Περιστεριώτες, οι οποίοι συνολικά ήταν καλύτεροι. Πάλεψαν πολύ το ματς, ανέτρεψαν το εις βάρος τους 0-1 και στο φινάλε βρήκαν το νικητήριο τέρμα από τον Βέργο. Δύο γκολ είχε σημειώσει νωρίτερα ο Ρομπάιγ.

Καλός στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Πολλά τα αμυντικά προβλήματα με τον Μπρούνο Ντουάρτε να είναι τραγικός. Δίκαια έχασε έστω και εάν το 3-2 μπήκε στις καθυστερήσεις.

Στα πρώτα λεπτά οι Αγρινιώτες απειλούσαν σταθερά με τον Φρεντ Ντουάρτε. Ο Πορτογάλος είχε ευκαιρία στο 1' και μία πολύ μεγάλη στο 13', ενώ η τρίτη ήταν και φαρμακερή. Στο 21' έκανε το 0-1 μετά από σέντρα του Τορεχόν.

Χρειάστηκε χρόνο για να αντιδράσει ο Ατρόμητος. Έχασε μία πολύ μεγάλη φάση στο 43' με τον Γιουμπιτάνα, πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1, αλλά με το που βγήκε από αυτά, έκανε το 1-1. Σκόρερ με τρομερό σουτ ο Ρομπάιγ.

Ο Γάλλος ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και το έδειξε και στη συνέχεια. Είχε δοκάρι στο 72' και γκολ στο 73' για το 2-1. Εκμεταλλεύτηκε πολύ καλά την αδυναμία του Τορεχόν να τον περιορίσει και έφερε τούμπα τον αγώνα.

Μόνο που ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να διαχειριστεί όπως θα έπρεπε το προβάδισμά του. Χωρίς να πιεστεί στο 82' δέχτηκε γκολ από τον Λιάβα με τον Ασεβέδο να κάνει κακή εκτίμηση της φάσης.

Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν πίσω, άφησαν την μπάλα στον αντίπαλο και το πλήρωσαν. Στο 90'+1 ο Βέργος διαμόρφωσε το τελικό 3-2 με το VAR να τα κάνει θάλασσα και να κατακυρώνει το τέρμα του οκτώ λεπτά αργότερα! Τουλάχιστον πάρθηκε η σωστή απόφαση.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Γκονζάλες (102’ Τσακμάκης), Κουντέ (63’ Έρλινγκμαρκ), Καμαρά, Ρομπάιγ (83’ Φριντζόνσον), Γιουμπιτάνα (46’ Βαλένσια), Αντζιέλσκι (63’ Βέργος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Ντίας), Χουάνπι (88’ Ξενιτίδης), Πέδρο, Ντουάρτε (66’ Βοΐλης).