08/09/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2023 - 22:20

Αθλητικά: Η πρόκριση ήρθε, η νίκη όχι για τον ΠΑΟΚ

Πέταξαν βαθμούς οι «ασπρόμαυροι» στον αγώνα με την Αμπερντίν * Τους αδικεί το 2-2 και πάνε στη Γερμανία για την πρωτιά

Τέλος στο νικηφόρο σερί που είχε στην Ευρώπη, αλλά χωρίς κόστος. Ο ΠΑΟΚ ήταν αφελής και κάπως έτσι έχασε τη νίκη από την Αμπερντίν το βράδυ της Πέμπτης (9/11) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Κόφνερενς Λιγκ.

Το τελικό 2-2 στην Τούμπα τον αδικεί ξεκάθαρα, αλλά ταυτόχρονα του δίνει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Εκείνο που απομένει πλέον είναι το αν θα τερματίσει πρώτος ή δεύτερος.

Γι' αυτό και την επόμενη αγωνιστική πάει στη Γερμανία για τελικό. Είναι στο +1 απέναντι στη Φράιμπουργκ λόγω της νίκης του στον πρώτο αγώνα και θα πρέπει να μη χάσει ώστε να βρεθεί αγκαλιά με την πρωτιά. Όποιος τερματίσει στην κορυφή του ομίλου, περνάει απευθείας από τον επόμενο γύρο.

Στην πρώτη της τελική στην αναμέτρηση η Αμπερντίν σκόραρε από το πουθενά με τον Ντακ στο 14', αλλά εννιά λεπτά αργότερα ο Τάισον ισοφάρισε με κοντινό πλασέ μετά το γύρισμα του Ντεσπόντοφ.

Αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, είχαν την κατοχή της μπάλας και περισσότερες τελικές. Κάπως έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έψαξε την ανατροπή και τη βρήκε με τον Σαμάτα στο 67'. Και πάνω που πήγε να χαρεί, ισοφαρίστηκε με ωραίο φάουλ του ΜακΓκραθ τρία λεπτά αργότερα.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ πίεσε πολύ. Προσπάθησε να βρει το γκολ της νίκης, αλλά δεν τα κατάφερε. Τελείωσε με 20 τελικές, αλλά δίχως τις απαιτούμενες εμπνεύσεις το 3-2 δεν ήρθε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου: Κοτάρσκι, Μπάμπα (Σοάρες 85’), Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Βιεϊρίνια (Κεντζιόρα 82’), Σβαμπ, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 64’), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 82’), Τόμας (Σαμάτα 64’).

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ (Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος, Μακένζι, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Γένσεν, Μπάρον, Σίνι (Πολβάρα 61’), Μαγκράθ (Μιόφσκι 78’), Ντάνκαν (Χέιζ 61’), Λούις Λόπες (Σόκλερ 85’).