08/09/2024
A-SPORTS | Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023 - 22:18

Αθλητικά: Πέρασε από τον Βόλο ο Άρης

Χωρίς να εντυπωσιάσουν οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 2-0 * Μορόν και Νταρίντα οι σκόρερ

Το είχε μεγάλη ανάγκη... Μετά το στραπάτσο με τον Ατρόμητο την προηγούμενη αγωνιστική ο Άρης έπρεπε να επιστρέψει στις νίκες πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος.

Τελικά το έκανε το βράδυ του Σαββάτου (11/11). Επικράτησε με 2-0 του Βόλου στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και ανέβηκε έτσι στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Κόντρα στους ουραγούς η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν εντυπωσίασε, αλλά δεν χρειαζόταν κιόλας. Το βασικό ήταν πως πήρε με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο αυτό που ήθελε.

Ανοιχτά έπαιξαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες, αλλά χωρίς να μπορούν να καταφέρουν πολλά δημιουργικά. Ήταν εμφανές το έλλειμα ποιότητας. Γι' αυτό και οι δύο τρματοφύλακες δεν χρειάζονταν.

Μετά το 30' κάπως ανέβηκε ο Άρης. Σκόραρε στο 36' με τον Μπράμπετς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι του Τσέχου. Είχε προηγηθεί πάντως χέρι αμυνόμενου, αλλά μάλλον κρίθηκε ακούσιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Λούνα στο 50'. Δεν έκανε εκεί το 1-0 και εννιά λεπτά αργότερα έγινε το 0-1. Σκόρερ ο Μορόν με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Ο Βόλος έγινε πιο επιθετικός προσπαθώντας να ισοφαρίσει και σε μία αντεπίθση ο Νταρίντα έκανε το 0-2 στο 75'. Εκεί τελείωσαν όλα. Διαδικαστικού χαρακτήρα τα επόμενα λεπτά έως το σφύριγμα της λήξης.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κόστιτς, Κίτσος, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (72’ Μαχαίρας), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ (72’ Ενγκίν), Μπερτόλιο (48’ Κόμπα), Κορνέτ (46’ Αλχο), Ντέλετιτς, Γκαρσία.

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φατόρε, Φερράρι, Πάρδο (81’ Εμβοντό), Νταρίντα (90’+2’ Ζαμόρα), Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ (81’ Κάρλσον), Μοντόγια, Παναγίδης (64’ Μενέντες), Μορόν.