18/10/2024
A-SPORTS | Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023 - 22:27

Αθλητικά: Πέρασε από την Τρίπολη ο Ολυμπιακός με Φορτούνη

Δυσκόλεψε αρκετά τους «ερυθρόλευκους» ο Αστέρας, αλλά ο Έλληνας διεθνής μεσοεπιθετικός έδωσε τη λύση διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 με δικά του γκολ

Όσο είναι καλά ο Φορτούνης, ο Ολυμπιακός θα τα καταφέρνει! Κάτι τέτοιο έδειξε και ο αγώνας της Κυριακής (12/11) για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν πολύ απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν δημιουργούσαν, αλλά στο φινάλε νίκησαν με 2-0. Δις σκόρερ ο Φορτούνης, ο οποίος μπήκε αλλαγή και «καθάρισε».

Πέταξαν μεγάλο μέρος του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι», αλλά στο φινάλε δεν το πλήρωσαν. Πήραν μία πολύτιμη νίκη απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο. Είχε τις στιγμές του και ο Αστέρας Τρίπολης, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Ανοιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Από λάθος του Ρέτσου ο Σουρλής έχασε την ευκαιρία στο 7' να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του και ένα λεπτό μετά ο Σκάρπα πήγε να αιφνιδιάσει από πλάγια θέση τον Παπαδόπουλο δίχως επιτυχία.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Όσο περνούσαν τα λεπτά, γινόταν και πιο δύσκολο για τις δύο ομάδες να κάνουν ευκαιρίς. Ένα σουτ είχε στο 22' ο Καλτσάς, ένα στο επόμενο λεπτό ο Αλεξανδρόπουλος και το τρίτο και καλύτερο ήταν του Έσε στο 30'.

Έως την ανάπαυλα δεν άλλαξε τίποτα. Ήταν εμφανές πως οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην αμυντικογενή προσέγγιση που είχε ο Αστέρας Τρίπολης. Λογικό να προσπαθούν να κλείνουν διαρκώς χώρους οι Αρκάδες και αντίδοτο σε αυτό δεν υπήρχε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει πιο δυνατά, είχε μία φάση με τον Μπιέλ και στο 59' την ευκαιρία με το γυριστό του Σκάρπα για το 0-1. Κάπου κεί παρενέβη ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ ρίχνοντας στον αγώνα Μασούρα και Φορτούνη.

Ο δεύτερος ήταν που έδωσε και τη λύση. Αφού πρώτα ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε κοντά στο γκολ στο 67' με τον Κρεσπί, δύο λεπτά αργότερα ο Φορτούνης με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ. Η μπάλα κόντραρε και στον Ατιένθα και ο Παπαδόπουλος νικήθηκε.

Με αντεπιθέσεις επιχείρησε να χτυπήσει ο Ολυμπιακός στη συνέχεια και δεν τα κατάφερε, αφού ακόμη και στο 82' ο Καστάνιο με τρομερό τάκλιν έκοψε τον Μασούρα ακριβώς πριν βγει τετ α τετ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καλτσάς είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι ρίσκαραν πολύ, ο Παπαδόπουλος ανέβαινε στα κόρνερ και από ένα εξ αυτών στο 90'+6 ο Γιόβετιτς πέταξε την μπάλα μπροστά και ο Φορτούνης προ κενής εστίας έκανε το 0-2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ατιένθα, Αλάγκμπε, Ρουμπέν Γκαρσία, Χουχούμης (84΄ Αλβαρες), Σουρλής (67΄ Ζουγλής), Γκος Σον (67΄ Βαλιέντε), Ρετζίς (83΄ Ντιαρά), Καλτσάς, Μιριτέλο (15΄ Μάντζης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόι, Ορτέγκα, Έσε, Αλεξανδρόπουλος, Σκάρπα (63΄ Φορτούνης), Σολμπάκεν (46' Ποντένσε, 88' Ιμπόρα), Μπιέλ (63΄ Μασούρας), Ελ Κααμπί (72΄ Γιόβετιτς)