A-SPORTS | Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2023 - 17:12

Αθλητικά: Ο Μακεδονικός σόκαρε τη Νίκη Βόλου

Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν με 2-1 από την πρωτεύουσα της Μαγνησίας

Μακεδονικός ο νέος φονέας των γιγάντων; Θα μπορούσε να το πει κανείς με μία δόση υπερβολής. Ωστόσο, διατήρησε το απόλυτο απέναντι στους τρεις που πάνε για τον τίτλο.

Μετά το 1-1 με την ΑΕΛ και το 2-2 με τον Λεβαδειακό ο Μακεδονικός επικράτησε με 2-1 της Νίκης στον Βόλο το απόγευμα της Δευτέρας (20/11) στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Το αποτέλεσμα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο από ην εικόνα. Η Νίκη Βόλου ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο, αλλά ο Μακεδονικός προηγήθηκε στο 29' με τον Ζαφειράκη.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση, έφτασαν στο 33' κοντά σε αυτή και οκτώ λεπτά αργότερα βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 από το πουθενά. Με αυτογκόλ του Ανδρέου πήραν αέρα δύο τερμάτων οι Θεσσαλονικείς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» είχαν αρκετές φάσεις για να σκοράρουν. Έχασαν πέναλτι στο 69' με τον Μοράρ και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-2 με τον Κάσσο στο 89'.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος - 10η αγωνιστική

Κυριακή (19/11)

ΑΕΚ Β' - Κοζάνη (ΑΝΑΒΟΛΗ)

Καμπανιακός - Π.Ο.Τ. Ηρακλής 1-3 (6′ Ταΐρης – 21′ Εμπό, 65′ Σίλβα, 80′ Κούστα)

Απόλλων Πόντου - Αιολικός 0-1 (56' Σρνιτς)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Λεβαδειακός 0-2 (5' Κονίλιο, 56' αυτ. Πίρινεν)

Δευτέρα (20/11)

Νίκη Βόλου - Μακεδονικός 1-2 (89' Κάσσος - 29' Ζαφειράκης, 41' αυτ. Ανδρέου)

ΡΕΠΟ: ΑΕΛ, ΠΑΟΚ Β'

Νότιος Όμιλος - 8η αγωνιστική

Σάββατο (18/11)

Αιγάλεω - Ολυμπιακός Β' 0-0

Παναθηναϊκός Β' - Ηλιούπολη (ΑΝΑΒΟΛΗ)

Γιούχτας - Χανιά 0-0

Τηλυκράτης - Παναχαϊκή 2-2 (27′ και 78′ πέν. Κόκκορης - 61′ και 85′ Πατρινός σουτ)

Ιωνικός - Καλλιθέα 0-1 (38' Τσιντώνης)

Καλαμάτα - Διαγόρας 1-2 (79′ Τάτος – 59′ Μανιάς, 61′ Λεσάι)