18/10/2024
A-SPORTS | Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 - 20:27

Αθλητικά: Όρθιος στο Ηράκλειο ο Βόλος των δέκα παικτών

Οι Θεσσαλοί πήραν παλικαρίσιο βαθμό (1-1) απέναντι σε έναν καλύτερο αντίπαλο * Έχασε σημαντικές ευκαιρίες ο ΟΦΗ που είχε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 45'+1

Μία από τα ίδια... Δεν βάζει μυαλό ο ΟΦΗ και συνεχίζει να πετάει βαθμούς με ευκολία. Το έκανε και το βράδυ της Παρασκευής (24/11) απέναντι στον Βόλο μένοντας στο 1-1 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι, έχασαν και πάλι ευκαιρίες, αλλά εκείνο που μετρά είναι πως δεν πήραν το τρίποντο. Γι' αυτό και μετά το τέλος του αγώνα υπήρχαν αποδοκιμασίες και κυρίως προς τον Βάλντας Νταμπράουσκας. Σε δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον ο Λιθουανός.

Το πάλεψαν όσο μπορούσαν οι Θεσσαλοί. Δεν ήταν τόσο καλοί, αλλά έπαιξαν με δέκα για περισσότερο από ένα ημίχρονο. Έβγαλαν χαρακτήρα και πήραν έναν πολύτιμο βαθμό στο πρώτο παιχνίδι του Άνχελ Λόπεθ μετά την επιστροφή του.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλύτερα και είχε στο 14' την πρώτη σημαντική ευκαιρία με τον Καρώ. «Απάντησε» ο Γκαρσία για τους φιλοξενούμενους και στο 32' οι Κρητικοί σκόραραν μ τον Ντίκο. Η φάση τσεκαρίστηκε για αρκετή ώρα στο VAR και τελικά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Κάπου εκεί βγήκε ο εκνευρισμός των γηπεδούχων, χάλασε το μυαλό τους και όλο αυτό τους κόστισε. Στο 42' ο Κόμπα άδειασε τον Πασαλίδη και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Σε πρώτη φάση ακυρώθηκε το γκολ, αλλά μετά μέτρησε μέσω VAR.

Στο 45'+1 ο Γκαρσία αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ένα λεπτό μετά ο Κόστιτς είπε «όχι» στον Μοσκέρα. Ο τελευταίος είχε και άλλες φάσεις στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Με τρομερό σουτ στο 60' ο Θοράρινσον ισοφάρισε και ακολούθησε η ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων. Λογικό να υπάρξει ένας μονόλογός τους με εξαίρεση ένα ακυρωθέν τέρμα του Μωραΐτη.

Ο ΟΦΗ είχε ευκαιρίες, έψαξε πολύ την ανατροπή και στο 89' ο Μεγιάδο σκόραρε. Τελικά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ντίκο με τον ρέφερι και το VAR να θεωρούν πως επηρέασε τη φάση. Άλλο τέρμα δεν πέτυχαν στις καθυστερήσεις οι Κρητικοί και περιορίστηκαν στον βαθμό.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (85' Λάρσον), Αμπάντα (77' Νέιρα), Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγέκος (46' Φελίπε), Ντίκο, Μοσκέρα (63' Ριέρα).

ΒΟΛΟΣ (Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (80' Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (80' Γκλάβτσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα (63' Κορνέτ), Κίτσος (46' Μωραϊτης), Ντέλετιτς (58' Μύγας), Γκαρσία.