08/09/2024
A-SPORTS | Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023 - 19:44

Αθλητικά: Το γύρισε εύκολα με τον Παναιτωλικό ο Ολυμπιακός

Μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι Πειραιώτες, αλλά επιβλήθηκαν με 3-1 των Αγρινιωτών * Πολύ καλός για ένα ακόμη παιχνίδι ο Φορτούνης

Ένα εύκολο απόγευμα και συνεχίζει... Χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του απέναντι στον Παναιτωλικό και τον νίκησε με 3-1 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 το Σάββατο (25/11).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να είχαν αμυντικά κενά και να βρέθηκαν πίσω στο σκορ νωρίς, αλλά όποτε ανέβαζαν στροφές, ήταν ικανοί να σκοράρουν. Κάπως έτσι δεν ανησύχησαν απέναντι σε μία από τις χειρότερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Παναιτωλικός έδειξε πως θα δυσκολευτεί πολύ να παραμείνει στην κατηγορία. Ναι μεν είχε επιθετικά κάποιες καλές ενέργειες, αλλά με τέτοια αμυντική λειτουργία δύσκολα θα τα καταφέρει.

Ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Φορτούνης. Εάν δεν ήταν κεκλεισμένων των θυρών ο αγώνας, θα είχε αποθεωθεί. Είχε συμμετοχή στο 1-1, έκανε με γκολάρα το 2-1 και κέρδισε για άλλη μία φορά τις εντυπώσεις.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αιφνιδιάσει και τα κατάφερε. Αφού απείλησε στο 9' με τον Βοΐλη, σκόραρε στο 13'. Ο Μπιέλ έκανε λάθος, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Πέρες βρήκε τον Χατζηθεοδωρίδη και εκείνος άνοιξε το σκορ.

Ωστόσο, η απάντηση ήταν άμεση. Τέσσερα λεπτά μετά ο Φορτούνης έστρωσε στον Έσε, εκείνος σούταρε, η μπάλα άλλαξε πορεία χτυπώντας στον Οικονόμου και κατέληξε στα δίχτυα. Χωρίς να ανεβάσει στροφές ο Ολυμπιακός είχε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ροντινέι και στο 40' έγινε το 2-1 με το τρομερό σουτ του Φορτούνη. Θα μπορούσε να έχει σκοράρει και ο Γιόβετιτς πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» το πήγαν στο ρελαντί. Είχαν ελάχιστες φάσεις και απλώς επέλεξαν να κοντρολάρουν το ματς. Το κατάφεραν αυτό και στο 70' όλα τελείωσαν με την κεφαλιά του Ελ Κααμπί από τη σέντρα του Φορτούνη.

Έως το φινάλε κάτι προσπάθησε να κάνει ο Παναιτωλικός μήπως ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ενός βαθμού, αλλά μάταια. Κάπως έτσι γνώρισε την όγδοη φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): (Ντιέγκο Μαρτίνεθ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Κίνι, Ντόη, Μπιανκόν (74' Ιμπόρα), Ροντινέι, Χέσε, Καμαρά, Μπιέλ (67' Ποντένσε), Φορτούνης, Μασούρας (74' Μπρίνιτς), Γιόβετιτς (67' Ελ Κααμπί).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μλάντεν, Μπ. Ντουάρτε, Οικονόμου, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης (61' Μπελεβώνης), Πέρες (76' Μπαλτασάρα), Χουάνπι, Λιάβας (80' Μαυρίας), Φ. Ντουάρτε (76' Ντίας), Βοΐλης (46' Πέδρο).