15/05/2024
A-SPORTS | Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023 - 21:52

Αθλητικά: Ματσάρα στη Λαμία και σημαντικό διπλό ο Αστέρας Τρίπολης

Οι Φθιώτες ήρθαν ισόπαλοι 3-3 με τον Ατρόμητο και οι Αρκάδες επικράτησαν με 3-1 της Κηφισιάς

Αγγλία γίναμε! Γκολ και θέαμα στη Σούπερ Λίγκα 1 την Κυριακή (26/11) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Το Λαμία - Ατρόμητος ήταν αυτό που έκλεψε τις εντυπώσεις λόγω του απίθανου 3-3, αλλά και ο αγώνας στην Καισαριανή ήταν γεμάτος. Εκεί η Κηφισιά έχασε με 1-3 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Στο τελευταίο χρονικό ματς έγιναν απίστευτα πράγματα. Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα, έβαλε ένα γκολ με καραμπόλα στο 4' με τον Ασεβέδο και ένα ακόμη τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Έντερ.

Άμεσα ήρθε και η απάντηση. Στο 13' ο Τσιντώτας είπε «όχι» στον Καρλίτος, αλλά ο Μαρτίνεθ στην επαναφορά μείωσε. Και πάνω που αναθάρρησαν οι γηπεδούχοι, κέρδισαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. Ο Κοσέλεφ απέκρουσε μετά την εκτέλεση του Βαλένσια. Αυτό έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στους παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου και εκείνοι έκαναν το 2-2 στο 22' με τον Σλίβκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έψαξαν από νωρίς το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Είχαν ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι με τον Έντερ και οι γηπεδούχοι μία πολύ μεγάλη με τον Μαρτίνεθ. Τελικά στο 55' ο Σίντλεϊ σκοράροντας έβαλε μπροστά τη Λαμία και δέκα λεπτά αργότερα ο Βέργος με πέναλτι ισοφάρισε.

Από εκείνη τη στιγμή και μετά η Λαμία ήταν εκείνη που προσπάθησε περισσότερο να σκοράρει. Έδειξε να θέλει το τρίποντο, αλλά δεν βρήκε άλλο γκολ με τον Τσιντώτα να κάνει και δύο καλές επεμβάσεις.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόσελεφ, Φερέιρα Σίντκλεϊ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σαντάνα, Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (71΄ Τόσιτς), Σλίβκα (85΄ Ακούνια), Καρλίτος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Ντε Μποκ, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Γκονζάλες (83΄ Ερλινγκμαρκ), Κούντε, Καμαρά (90΄+5 Κουέν), Βέργος (67΄ Αντζιέλσκι), Φριντγιόνσον (46΄ Ρομπάιγ), Βαλέντσια.

Από εκεί και πέρα, στο παιχνίδι που είχε προηγηθεί ο Αστέρας Τρίπολης έκανε βόλτα στην Καισαριανή και έβαλε την Κηφισιά σε δύσκολη θέση. Την κέρδισε με 3-1, την κράτησε πολύ χαμηλά στη βαθμολογία και στα Βόρεια Προάστια πια ξεκινάει και μία συζήτηση για το μέλλον του Γιάννη Αναστασίου.

Οι Αρκάδες είναι καλοί εκτός έδρας και το έδειξαν ξανά. Με πρωταγωνιστή τον Μάντζη πήραν ένα σημαντικό διπλό. Ο Έλληνας φορ είχε το γκολ στο 14' και έκανε την ασίστ για το 0-2 στο 34'.

Είχε κάποιες φάσεις ενδιάμεσα η Κηφισιά, αλλά δεν κατάφερε να βρει γκολ. Ακόμη και στο 39', όταν έφτασε πολύ κοντά με την κεφαλιά του Μποτία, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πάλεψαν οι γηπεδούχοι για να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Ο Αστέρας Τρίπολης περίμενε και στο 73' έκανε το 0-3 με τον Τζουκάνοβιτς από εκτέλεση κόρνερ του Γκος. Στο 88' βρήκε το γκολ της παριγοριάς η Κηφισιά με τον Μπιφουμά.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (84΄ Παρράς), Λάντρ, Μποτία (71΄ Ίλιεφ), Μασούρας, Βαφέας, Ιπαλίμπο, Οζέγκοβιτς, Πρίτσας (84΄ Μπιφουμά), Αντερέγκεν (71΄ Ματέους Σάντος), Τετέι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία (88΄ Άλβαρες), Ζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Χουχούμης, Αλάγκμπε, Γκος (78΄ Σουρλής), Καλτσάς (Σίτο), Μουνάφο (87΄ Ντιαρά), Κρεσπί (78΄ Ζουγκλής), Μάντζης.