A-SPORTS | Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2023 - 21:40

Αθλητικά: Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Ολυμπιακό και αποκλεισμός

Έχασε με 5-0 από τη Φράιμπουργκ και ελπίζει πια μόνο στην τρίτη θέση

Η εικόνα του θλιβερή... Όσο και να θες να ψάξεις για άλλοθι, αυτό που παρουσίασε στη Γερμανία το βράδυ της Πέμπτης (30/11) ο Ολυμπιακός δεν δικαιολογείται.

Έχασε με 5-0 από τη Φράιμπουργκ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Το θετικό είναι πως παραμένει τρίτος και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την Μπάτσκα Τόπολα. Εκείνη έχασε στο τέλος με 0-1 από τη Γουέστ Χαμ και θα πρέπει να κάνει διπλό για να περάσει τους «ερυθρόλευκους». Αλλιώς θα πάνε εκείνοι στο Κόνφερενς Λιγκ.

Απέναντι στη Φράιμπουργκ ο Ολυμπιακός έκανε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση. Ήταν απερίγραπτη η αμυντική του λειτουργία και το τελικό σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο! Ρέτσος και Ντόι είχαν ένα εφιαλτικό βράδυ.

Φάνηκε από πολύ νωρίς πού πηγαίνει η δουλειά. Ο χωρίς γκολ μέχρι τώρα στη σεζόν Γκρέγκοριτς έκανε ό,τι ήθελε. Το πρώτο γκολ μπήκε στο 3' και πέντε λεπτά μετά πέτυχε και δεύτερο.

Ο Αυστριακός θα μπορούσε να κάνει χατ τρικ πριν το 20' και τελικά το κατάφερε στο 36'. Έξι λεπτά μετά ο Σιλντίλια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 από ασίστ του Γκρέγκοριτς και κάτι άλλο δεν υπήρξε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε κάποιες καλές στιγμές και ο Ολυμπιακός.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ το γύρισε σε τριάδα στην άμυνα μ τον Ιμπόρα και λίγο μετά τραυματίστηκε ο Ποντένσε. Με φορείο έφυγε ο Πορτογάλος εξτρέμ. Οι Γερμανοί αναμενόμενα κατέβασαν στροφές. Ακόμη και έτσι βρήκαν γκολ στο 78' με τον Ντόαν για το 5-0. Στη συνέχεια έψαξαν το γκολ της παρηγοριάς οι φιλοξενούμενοι, που είχαν μία μεγάλη ευκαιρία στο 82' μ τον Μασούρα. Δίχτυα δεν βρήκαν όμως.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ (Κρίστιαν Στράιχ): Ατουμπόλου, Σιλντίγια, Γκίντερ, Λίνχαρτ (67΄ Γκούλντε), Ντόαν, Έγκεσταϊν, Χέφλερ (67΄ Αντάμου), Μακένγκο, Χέλερ (78΄ Σάλαϊ), Γκρέγκοριτς (67΄ Ρολ), Γκρίφο (79΄ Βάισχαουπτ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ρέτσος, Ντόη, Ροντινέι (84΄ Κίνι), Αλεξανδρόπουλος (46΄ Ιμπόρα), Καμαρά, Έσε (83΄ Καρβάλιο), Ποντένσε (50΄ Μασούρας), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (84΄ Ελ Αραμπί).