08/09/2024
A-SPORTS | Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 - 00:50

Αθλητικά: ΠΑΟΚάρα και πρωτιά!

Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν τεράστιο διπλό στη Γερμανία απέναντι στην Άιντραχτ και με το 2-1 εξασφάλισαν πως δεν θα πέσουν από την κορυφή του ομίλου τους

Το έκανε και αυτό ο εξαιρετικός φέτος στην Ευρώπη ΠΑΟΚ! Ξέρανε την Άιντραχτ και στη Φρανκφούρτη και με το 2-1 πέρασε ως πρώτος από τον όμιλό του στο Κόνφερενς Λιγκ.

Οι «ασπρόμαυροι» λύγισαν τους Γερμανούς στο ματς της 5ης αγωνιστικής το βράδυ της Πέμπτης (30/11) και το γεγονός πως περνούν ως πρώτοι είναι πολύ σημαντικό γιατί γλιτώνουν έναν γύρο και πάνε κατευθείαν στους «16».

Η Άιντραχτ γνώρισε πως ήθελε μόνο νίκη, αλλά στο πρώτο ημίχρονο έπεσε πάνω στον Κοτάρσκι. Όσες φορές χρειάστηκε ο Κροάτης, ήταν εκεί. Είχε μία πολύ καλή στιγμή και ο ΠΑΟΚ στο 29' με τον Μουργκ.

Τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Από μία αναμπουμπούλα στην άμυνα των Γερμανών έγινε το 0-1 στο 55' με τον Κεντζιόρια και τρία λεπτά μετά ισοφάρισε ο Μαρμούς.

Ήταν λογικό να κυριαρχήσουν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι. Πίεσαν ασφυκτικά, αλλά δεν έκαναν την ανατροπή. Κάπου εκεί «μίλησε» ο Λουτσέσκου. Έριξε Τόμας και Κωνσταντέλια στο ματς και εκείνοι έβαλαν νέα δεδομένα. Στο 73' ο Ζίβκοβιτς βρήκε δίχτυα και το 1-2 έμεινε έως το φινάλε.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ (Ντίνο Τόπμελερ): Τραπ, Πάτσο, Σμόλτσιτς, Τούτα (Μπούτα 74’), Ενκουνκού, Εμπιμπέ (Φέρι 86’), Λάρσον, Σκίρι (Γιάκιτς 54’), Γκέτσε (Αάρανσον 75’), Τσάιμπι, Μάρμους.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Εκόνγκ 79’), Οζντόεφ (Σβαμπ 79’), Μεϊτέ, Τάισον (Ντεσπόντοφ 83’), Μουργκ (Κωνσταντέλιας 66’), Αντρίγια, Σαμάτα (Τόμας 66’).ερα σε λίγο...