08/09/2024
A-SPORTS | Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023 - 22:26

Αθλητικά: Αστέρας Τρίπολης εξάδας, νίκησε τον Παναιτωλικό με τη βοήθεια του Χόβαν!

Ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των Σερραίων ήταν αυτό που «υπέγραψε» το 1-0 της αναμέτρησης

Ήθελε μία νίκη στο γήπεδό του μετά από καιρό, το πάλεψε αρκετά, είχε με το μέρος του την τύχη και τελικά τα κατάφερε ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Πανσερραϊκού το βράδυ του Σαββάτου (2/12) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Σε ένα ματς που κάλλιστα θα μπορούσε να λήξει ισόπαλο οι Αρκάδες ευτύχισαν να γευτούν τη χαρά των τριών βαθμών και να σκαρφαλώσουν έτσι στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Αντιθέτως, για τρίτο σερί παιχνίδι ο Πανσερραϊκός έχασε.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο. Ελάχιστες φάσεις δημιούργησαν οι δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή με τον Μάντζη στο 29' και οι φιλοξενούμενοι μία κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη τρία λεπτά αργότερα.

Τα σπουδαία έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί ξεκίνησαν δυνατά Αστέρας Τρίπολης και Πανσερραϊκός. Πρώτα απείλησε ο δεύτερος με τον Άλεξιτς και λίγο μετά απάντησε ο πρώτος με τον Μάντζη. Μεγάλες ευκαιρίες και οι δύο!

Ο Άλεξιτς ήταν ο πιο κινητικός παίκτης των φιλοξενούμενων, αλλά δεν μπορούσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο. Όχι ότι τα κατάφερναν από την άλλη οι Αρκάδες. Έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία στο 69' με τον Καλτσά και ενώ φαινόταν πως γκολ δεν θα μπει, στο 78' ο Χόβαν έκανε μία γκάφα και σε κενή εστία ο Μιριτέλο σκόραρε. Το 1-0 έμεινε έως το τέλος, αφού ο Παπαδόπουλος στο 90'+6 πραγματοποίησε σημαντική επέμβαση σε σουτ του Άλεξιτς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Τσουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Γκος (60′ Σουρλής), Μουνάφο (90+3′ Αλάγκμπε), Καλτσάς, Ζουγλής (60′ Μπαρτόλο), Ρίτζις Κρέσπι (60′ Σίτο), Μάντζης (71′ Μιριτέλο).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρομ, Δελιγιαννίδης, Πηλέας (72′ Πεταυράκης), Στάικος (72′ Μορέιρα), Ουεντραόγκο, Μούργος (84′ Τομάς), Μασαρίποφ, Χατζηστραβός (81′ Σοφιανός), Άλεξιτς.