08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2023 - 19:54

Αθλητικά: Άφησε βαθμούς στο επεισοδιακό ματς του Βόλου ο Ολυμπιακός και τελειώνει ο Μαρτίνεθ, πήρε πόντο ο ΠΑΣ Γιάννινα

Οι «ερυθρόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με τους Θεσσαλούς έχοντας παράπονα από τη διαιτησία * Διεκόπη προσωρινά το παιχνίδι * Στην πόρτα της εξόδου ο Ισπανός τεχνικός * Με γκολ του Εραμούσπε οι Ηπειρώτες ισοφάρισαν στο τέλος τον Ατρόμητο σε 1-1

Με ισοπαλίες ξεκίνησε την Κυριακή (3/12) η δράση στη Σούπερ Λίγκα 1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Βόλος - Ολυμπιακός 2-2 και Ατρόμητος - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1.

Φυσικά πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό. Όχι μόνο γιατί έγινε ματσάρα, αλλά και γιατί δυστυχώς υπήρξαν σοβαρά επεισόδια. Πιθανότατα αυτό να ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Ντιέγκο Μαρτίνεθ στον «ερυθρόλευκο» πάγκο.

Για τον Ισπανό η συζήτηση ξεκίνησε μετά το 5-0 με τη Φράιμπουργκ. Ο Ολυμπιακός τον κράτησε προσωρινά γιατί είχε και το ματς με τον Βόλο άμεσα, αλλά δύσκολα θα συνεχίσει να τον στηρίζει. Είναι πολύ βαρύ το κλίμα για εκείνον και η αναζήτηση για τον επόμενο έχει ξεκινήσει.

Το ματς ήταν πολύ ανοιχτό. Με μία ακόμη γκάφα του τελευταία ο Ρέτσος κρέμασε τον Ολυμπιακό στο 18'. Έκανε πέναλτι στον Γκαρσία και δεδομένου ότι εκείνος ήταν σε προφανή θέση για γκολ, αποβλήθηκε. Ο Πασχαλάκης απέκρουσε την εκτέλεση του Μωραΐτη, αλλά εκείνος στην επαναφορά έκανε το 1-0.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, πίεσε για την ισοφάριση και ο Κόστιτς πραγματοποίησε κάκιστη έξοδο με αποτέλεσμα να παραχωρήσει πέναλτι χτυπώντας τον Μπιανκόν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Κααμπί και ισοφάρισε στο 43'. Πριν την ανάπαυλα αποβλήθηκε και ο Μύγας με αποτέλεσμα να παίξουν με δέκα και οι γηπεδούχοι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε πέναλτι ο Ιμπόρα και Ο Γκαρσία εκτελώντας το εύστοχα έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του στο 50'. Πέντε λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση με το αυτογκόλ του Καλογερόπουλου.

Πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και έκανε το 2-3 με τον Μασούρα. Ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ελ Κααμπί. Ο Τάσος Παπαπέτρου θεώρησε πως επηρέαζε τη φάση, την οποία είδε στο VAR, και αυτή η απόφαση προκάλεσε έντονο εκνευρισμό στους Πειραιώτες.

Το 2-2 έμενε έως το φινάλε και στο 89' ο Ελ Κααμπί βρήκε δίχτυα μετά την πάσα του Ελ Αραμπί. Ωστόσο, ο σκόρερ ήταν για χιλιοστά μπροστά και το γκολ ακυρώθηκε ξανά. Ακολούθησαν επεισόδια και η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων ανεξέλεγκτα. Απόρροια αυτού το να μπουν οι ομάδες στα αποδυτήρια, να βγουν πολλή ώρα μετά και να παίξουν πασούλες μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Να σημειωθεί πως εκτός της φάσης του πρώτου ακυρωθέντος γκολ ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται και για τρεις περιπτώσεις πέναλτι. Για ένα σπρώξιμο στο 22', για χέρι του Μωραΐτη στο 57' και για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ιμπόρα στο 82'.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα (32΄ Κίτσος), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ, Άλχο, Κόμπα (77΄ Κορνέτ), Μωραΐτης (59΄ Ασλανίδης), Γκαρσία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Καμαρά (72' Καρβάλιο), Μπιέλ (23' Έσε), Μασούρας (83' Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Ελ Κααμπί.

Στο ματς του Περιστερίου Ατρόμητος και ΠΑΣ Γιάννινα ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Φάσεις υπήρχαν από το πρώτο μέρος. Βέργος για τους μεν, Παμλίδης και Σόρια για τους δε έχασαν τις πρώτες.

Έντερ και Βέργος δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κλέιμαν πριν το ημίχρονο με τον δεύτερο να χάνει μεγάλη ευκαιρία, ενώ από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα στο 34' ήταν ο Παμλίδης αυτός που δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκ καλύτερα, είχε ευκαιρίες με τους Κουέν, Αγκιμπού Καμαρά και Ρομπάιτ. Ο τρίτος τελικά σκόραρε στο 64' κάνοντας το 1-0 μετά το λάθος του Παντελάκη.

Στο 81' ο Ασεβέδο δεν κατάφερε να κλειδώσει το τρίποντο με τον Τσαούση να διώχνει στη γραμμή, ενώ λίγο μετά ο Ντε Μποκ υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Εραμούσπε ισοφάρισε εκτελώντας το και στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Γκάρο για το 1-2.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας – Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Έντερ (79′ Έρλινγκμαρκ), Ρομπάιγ (88′ Γιουμπιτάνα), Κούεν (67′ Ντιρκς), Καμαρά, Βέργος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα (90+1′ Τζίνο), Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίμας (70′ Γκάρο), Μπάλαν (70′ Λέο).