18/10/2024
A-SPORTS | Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2023 - 22:11

Αθλητικά: Έκανε ό,τι ήθελε τον ΟΦΗ ο Παναθηναϊκός

Με πέναλτι του Ιωαννίδη άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη και στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» έφτασαν στο εμφατικό 4-0

Δύο ήττες στη σειρά ήταν πολλές και ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Κυριακής (3/12) ξέσπασε απέναντι στον ΟΦΗ. Τον διέλυσε με 4-0 και είχε φάσεις για τουλάχιστον ένα ακόμη γκολ στο ματς που έγινε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «πράσινοι» είχαν για ένα ακόμη ματς τον Ιωαννίδη να δείχνει ασταμάτητος. Άξιος συμπαραστάτης του ο ανεβασμένος Αϊτόρ, πολύ καλός όποτε χρειάστηκε ο Λοντίγκιν, ενώ μέσα σε αρκετές φάσεις ήταν Βιλένα και Παλάσιος.

Για τον ΟΦΗ δεν είναι μόνο το ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα, αλλά και η εικόνα. Ίσως ήρθε η στιγμή να αλλάξει κάτι στους Κρητικούς. Ο Βάλντας Νταμπράουσκας κάνει πολλά και επαναλαμβανόμενα λάθη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ απείλησε μόλις στο 2' με τον Ντίκο και είχε άλλη μία καλή στιγμή στις καθυστερήσεις με τον Αμπαντά. Ενδιάμεσα υπήρχε ένας μονόλογος του Παναθηναϊκού. Έχασε αρκετές ευκαιρίες. Ο Μπάουμαν είχε καλές αντιδράσεις, αλλά στο 34' δεν κατάφερε να σταματήσει την εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη. Το μαρκάρισμα το έκανε ο Πασαλίδης, ο οποίος στην ίδια φάση δέχτηκε αγκωνιά από τον επιθετικό του Παναθηναϊκού και τραυματίστηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει στο 58' με τον Φελίπε. Δεν έγινε το 1-1 εκεί, έγινε το 2-0 με τον Αϊτόρ στο 61' και όλα τελείωσαν. Στο 69' βρήκε δίχτυα και ο Παλάσιος και το γήπεδο έγειρε.

Οι Κρητικοί παρουσίαζαν εικόνα διάλυσης και ο Παναθηναϊκός έδειχνε ικανός να βάλει όσα γκολ θέλει. Μόνο που εύλογα κατέβασε στροφές. Υπήρξε μία χαλάρωση και σε κάποιες περιπτώσεις έγιναν λάθος τελικές επιλογές. Αλλιώς θα είχαν βγει σαφώς περισσότερες ευκαιρίες. Ακόμη και έτσι πάντως στο 90'+3 ο Λοντίγκιν βρήκε τον Ιωαννίδη και εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (70’ Χουάνκαρ), Τζούρισιτς (64’ Μπερνάρ), Πέρεθ (78’ Ζέκα), Βιλένα, Παλάσιος (78’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης, Αϊτόρ (64’ Μαντσίνι).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (66’ Λάρσον), Βούρος, Πασαλίδης (λ.τ. 40’ Καρώ), Θοράρινσον, Αμπάντα, Μεγιάδο (79’ Νέιρα), Γκαγέγκος (66’ Τοράλ), Γκλάζερ, Ντίκο (66’ Ριέρα), Φελίπε.