08/09/2024
A-SPORTS | Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023 - 17:23

Αθλητικά: Τρένο ο Μακεδονικός

Πήρε νέα νίκη με το 2-1 επί του Καμπανιακού στη Χαλάστρα

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Μακεδονικός. Το απόγευμα της Δευτέρας (4/12) πήρε μία ακόμη νίκη. Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 επικράτησε με 2-1 του Καμπανιακού.

Η ομάδα του Στέλιου Μαλεζά μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 6' άνοιξε το σκορ με τον Ζαφειράκη. Το παιχνίδι άνοιξε και ο Καμπανιακός είχε μία μεγάλη ευκαιρία στο 19', όταν ο Γιουκούδης έκανε το σουτ και πάνω στη γραμμή απομακρύνθηκε η μπάλα.

Συνέχισαν να πιέζουν οι γηπεδούχοι για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα στο 32' ο Σιμόνι έκανε το 0-2. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, αν και ο Καμπανιακός είχε κάποιες ακόμη καλές στιγμές για να βρει γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν να πιέζουν οι «κόκκινοι» και τελικά έκαναν το 1-2 στο 72'. Πρώτα ο Πόζογλου με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Γιουκούδης στην επαναφορά σκόραρε. Να σημειωθεί πως ακριβώς πριν το γκολ είχε αποβληθεί ο Χασάνογλου για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους γηπεδούχους κόκκινη είδε ο Πόζογλου στις καθυστερήσεις.

Ο Καμπανιακός το πάλεψε στο τέλος για να ισοφαρίσει, αλλά δεν το κατάφερε με αποτέλεσμα να μείνει τελευταίος στη βαθμολογία. Τρίτος είναι ο εντυπωσιακός Μακεδονικός.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος - 12η αγωνιστική

Κυριακή (3/12)

ΠΑΟΚ Β' - Λεβαδειακός 1-3 (4' Γιαξής - 12' Κουάδρα, 17' και 19' Ρόμο)

Ηρακλής - Κοζάνη 1-1 (24' Κούστα - 90'+3 Κανούλας)

ΑΕΚ Β' - Αιολικός 2-1 (55' Φοφανά, 81' Πήλιος - 71' Ζάκαριτς)

ΑΕΛ - Νίκη Βόλου 1-0 (81' Κ. Παπαγεωργίου)

Απόλλων Πόντου - Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (35' και 48' Καζάου - 79' Κονίλιο)

Δευτέρα (4/12)

Καμπανιακός – Μακεδονικός 1-2 (72′ Γιουκούδης – 6′ Ζαφειράκης, 32′ Τσιλιγγίρης)

Νότιος Όμιλος - 10η αγωνιστική

Σάββατο (2/12)

Διαγόρας - Καλλιθέα 2-1 (8' Ιγκνιάτοβιτς, 60' Μανιάς - 88' Λουκίνας)

Ολυμπιακός Β' - Χανιά 3-0 (13' και 49' Κεϊτά, 69' Σαπουντζής)

Καλαμάτα - Παναχαϊκή 1-0 (58' Ακόστα)

Ηλιούπολη - Αιγάλεω 2-0 (58' Μπαστακός, 61' πέν. Παντελίδης)

Γιούχτας - Ιωνικός 2-2 (29' Ροβίθης, 31' Λιποράσε - 2' πέν. Περέιρα, 44' Γιακουμάκης)

Παναθηναϊκός Β' - Τηλυκράτης 2-1 (50' και 69' Φουρτάδο - 44' πέν. Τόσκα)