18/10/2024
A-SPORTS | Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023 - 21:55

Αθλητικά: Τρίποντο με Βίντα η ΑΕΚ

Ένα τέρμα του Κροάτη στόπερ χάρισε τη νίκη (1-0) στους νταμπλούχους απέναντι στον Άρη

Ένα και καλό... Τη νίκη με 1-0 επί του Άρη, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, πήρε η ΑΕΚ το βράδυ της Δευτέρας (4/12) στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Χάρη σε ένα γκολ του Βίντα στο 59', οι νταμπλούχοι κατέκτησαν το τρίποντο κι ανέβηκαν μόνοι στη δεύτερη θέση της κατάταξης ενώ οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν πέμπτοι.

Και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στο πρώτο 45λεπτο, με τη μεγαλύτερη όμως να ανήκει στους γηπεδούχους στο 38' όταν το σουτ του Μάνταλου σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 59' η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Βίντα ενώ έξι λεπτά αργότερα έφτασε κοντά και στο 2-0 με την κεφαλιά του Πόνσε να εξουδετερώνεται από τον Κουέστα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Χατζισαφί, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον (64' Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (77' Ζίνι), Μάνταλος (65' Πισάρο), Τσούμπερ (64' Πόνσε).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ζιλ, Τζούρασεκ (63' Ρούμπεν Πάρδο), Νταρίντα (81' Μενέντες), Σουλεϊμάνοφ (81' Ζαμόρα), Παναγίδης (58' λ.τρ. Κάρλσον), Μορόν.