18/10/2024
A-SPORTS | Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023 - 22:19

Αθλητικά: Πήραν προβάδισμα πρόκρισης Παναιτωλικός και Πανσερραϊκός

Οι Αγρινιώτες έκαναν μεγάλη ανατροπή και επιβλήθηκαν 3-2 της Καλλιθέας * Με 2-0 πέρασαν από την Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα οι Σερραίοι

Μία απίθανη ανατροπή και μία νίκη φιλοξενούμενου είχε το μενού στο Κύπελλο Ελλάδας την Τρίτη (5/12) στα παιχνίδια με τα οποία άνοιξε η αυλαία της φάσης των «16».

Η ματσάρα έγινε στο Αγρίνιο. Εκεί ο Παναιτωλικός βρέθηκε να χάνει από δύο στημένα με 0-2 και τελικά έκανε τρομερή ανατροπή. Στις καθυστερήσεις έγινε το τελικό 3-2.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Καλλιθέα και σε αυτό τη βοήθησε το σχετικά γρήγορο γκολ. Στο 11' ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ και ο Μεχίας με κεφαλιά αστόχησε. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ματίγια με νέα εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Μουστακόπουλο και εκείνος έκανε το 0-1.

Προσπάθησε να αντιδράσει ο Παναιτωλικός, είχε κάποιες στιγμές αλλά η ισοφάριση πριν το ημίχρονο δεν ήρθε. Από μία ακόμη στατική φάση με εκτελεστή τον Μουστακόπουλο αυτή τη φορά ο Ματίγια έκανε το 0-2 στο 47'

Και πάνω που φάνηκε να παίρνουν σαφές προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι, στο 62' ο Μαυρίας μείωσε. Ακολούθησε μεγάλη πίεση και η σημαντική ευκαιρία του Πέδρο στο 75'.

Ο Παναιτωλικός δεν παράτησε το ματς, πάλεψε έως το τέλος και ισοφάρισε στο 88' με τον Τορεχόν. Τρία λεπτά μετά ο Φρεντ Ντουάρτε έστειλε με ωραίο σουτ την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καρέλης διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Μλάντεν, Μ. Ντουάρτε, Στάγιτς (76' Λιάβας), Μαυρίας, Μπουζούκης (57' Τσιγγάρας), Μπαλντασάρα (63' Μπελεβώνης), Ξενιτίδης (Φρ. Ντουάρτε 46'), Τορεχόν, Ντίας (46' Καρέλης), Πέδρο.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Βοσνιάδης, Ουές, Μεχίας, Βλάχος, Μανθάτης (86' Ρομαό), Ματίγια (61' Τσιντώνης), Σίλβα (75' Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (76' Λουκίνας), Ντεμέτριους (86' Ποζατζίδης), Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος.

Στο παιχνίδι που χρονικά προηγήθηκε ο Πανσερραϊκός επισκέφτηκε ξανά την Τρίπολη μέσα σε λίγες μέρες και αυτή τη φορά νίκησε με 2-0 τον Αστέρα. Οι Αρκάδες μπήκαν καλύτερα και είχαν σημαντικές φάσεις με Κρεσπί στο 30' και Αλάγκμπε στο 38', αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν.

Στο 38' έγινε το 0-1, όταν ο Μασαρίποφ έβγαλε την κάθετη για τον Τομάς και εκείνος άνοιξε το σκορ. Έως την ανάπαυλα δεν άλλαξε τίποτα.

Στο δεύτερο μέρος οι Σερραίοι ήταν αποφασιστικοί και στο 56' έκαναν το 0-2. Από μπαλιά του Χατζηστραβού ο Σοφιανός έκανε το 0-2. Προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει ο Αστέρας Τρίπολης και είχε φάσεις με Μιριτέλο και Βαλιέντε. Ο δεύτερος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και εκείνος που βρήκε δίχτυα ήταν ο Μιριτέλο στο 90'. Ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκρόζντανιτς (56’ Καστάνιο), Ατιένθα, Ρουμπέ, Χουχούμης, Αλάγκμπε (46’ Μουνάφο), Σουρλής (25’ λ.τρ Βαλιέντε), Ζούγλης, Σίτο (46’ Καλτσάς), Κρεσπί (46’ Μπαρτόλο), Μιριτέλο.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κάτσικας, Γκοτζαμανίδης (63’ Μασκανάκης), Θυμιάνης, Πεταυράκης, Τσαγκαλίδης (6’ λ.τρ. Δεληγιαννίδης), Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μασαρίποφ (46’ Χατζηστραβός), Τόμας (82’ Οικονόμου), Μπαΐροβιτς (63’ Άλεξιτς).

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου

Αστέρας - Πανσερραϊκός 0-2 (38' Τομάς, 56' Σοφιανός)

Παναιτωλικός - Καλλιθέα 3-2 (62' Μαυρίας, 88' Τορεχόν, 90+1' Καρέλης / 21' Μουστακόπουλος, 50' Ματίγια)