08/09/2024
A-SPORTS | Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023 - 23:23

Αθλητικά: Το πάλεψε ο Ολυμπιακός, απογοήτευσε ο Παναθηναϊκός

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης χάνοντας με 71-77 * Την πάτησε το «τριφύλλι» κόντρα στην προβληματική Εφές και γνώρισε την ήττα με 71-68

Ο ένας έπαιξε με την καλύτερη ομάδα της Ευρώπης αυτή τη στιγμή. Την κόντραρε, αλλά δεν ήταν αρκετό αυτό. Ο άλλος έβγαλε ξανά μία αφέλεια με αποτέλεσμα να μην πάρει αυτό που επιθυμούσε.

Το βράδυ της Τρίτης (5/12) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός γνώρισαν ξανά ήττες. Ο πρώτος με 71-77 από τη Ρεάλ Μαδρίτης και ο δεύτερος με 71-68 από την Εφές.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν στο 6-6 στην κατάταξη. Δεν ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η Ρεάλ Μαδρίτης να πάρει κεφάλι στο σκορ και να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-23.

Ο Ολυμπιακός δυνάμωσε στην περιφέρεια, έπαιξε άμυνα και με μακρινά σουτ του Λαρεντζάκη πήγε στο 34-37 στα αποδυτήρια. Μεγάλη ζημιά είχε κάνει ο Χεζόνια και μετά τη σκυτάλη πήρε ο Μούσα.

Όσο και να πίεσαν οι γηπεδούχοι, η Ρεάλ άντεχε μέχρι που με τις τρεις βολές του Κάαναν οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά. Το τρίτο φάουλ του Γουόκαπ άλλαξε τα δεδομένα και οι Ισπανοί έκλεισαν στο +4 την τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη Παπανικολάου και Γουόκαπ έβαλαν δύο τρίποντα, αλλά ο Χεζόνια με μεγάλο σουτ έκανε το 65-69. Ταβάρες και Καμπάτσο πήγαν την ομάδα τους στο + και ο πρώτος έκανε μία κομβική αλλοίωση σε τρίποντο του Κάαναν. Εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 34-37, 57-61, 71-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 7 (1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 9 (0/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ), Φαλ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 5 (0/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/4 βολές)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ, Καμπάσο 9 (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ), Χεζόνια 18 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Αλοθέν (0/4 σουτ), Ντεκ 5 (9 ριμπάουντ), Πουαριέ, Ταβάρες 11 (5/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Γιουλ 6 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Εντιαγέ 5 (1), Μούσα 23 (2/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

Στον αγώνα που είχε προηγηθεί ο Παναθηναϊκός έχασε για άλλη μία φορά φέτος παιχνίδι στο τέλος με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο να εκφράζει αργότερα παράπονα για ένα φάουλ του Λάρκιν στον Γκραντ στα 49''.

Οι Τούρκοι είχαν πολλές απουσίες, αλλά έβγαλαν καρδιά και πήραν το παιχνίδι. Μπήκαν πολύ δυνατά και στηνπρώτη περίοδο πήγαν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο (14-4). Κάπως αντέδρασαν και το μάζεψαν οι «πράσινοι».

Μόνο που η Εφές συνέχισε να πατάει καλύτερα, να βάζει πόντους εύκολα και να έχει το πάνω χέρι. Με τον Λάρκιν να πατάει γκάζι η διαφορά πήγε στο+13, αλλά πριν το ημίχρονο κατέβηκε στο +6 με επιθέσεις που πήρε πάνω του ο Ναν.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ρόλαρε. Με τους Λεσόρ και Σλούκα να βγαίνουν μπροστά πήρε το προβάδισμα (44-45) και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +2 αν και είχε 4/22 τρίποντα!

Το τελευταίο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» συνέχισε να προηγείται. Έφτασε και στο +3 με το 65-68, αλλά ένα 5-0 των γηπεδούχων έφερε άλλα δεδομένα. Ο Σλούκας πήρε ένα τραβηγμένο σουτ πάνω σε άμυνα, το έχασε, ο Τόμπσον έβαλε 1/2 βολές και ο Μήτογλου έχασε το τρίποντο στο τέλος για να πάει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας.