08/09/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 - 20:03

Αθλητικά: Όρθιος ο Ατρόμητος, τριάρα ο ΟΦΗ

Με γκολ στο τέλος οι Περιστεριώτες έφυγαν με το 1-1 από τη Λάρισα * Επέστρεψαν στις νίκες οι Κρητικοί με το 3-1 επί της Κηφισιάς

Τα φαβορί πήραν το πάνω χέρι... Δύο παιχνίδια έγιναν το απόγευμα της Τετάρτης (6/12) για τη φάση των «16» του Κυπέλλου και σε αυτά οι καλύτερες ομάδες απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης.

Πιο πειστικός ήταν ο ΟΦΗ, ο οποίος επιβλήθηκε 3-1 της Κηφισιάς στο πρώτο παιχνίδι μετά την αποχώρηση του Βάλντας Νταμπράουσκας. Με το 1-1 έφυγε από τη Λάρισα ο Ατρόμητος.

Στην Κρήτη ο ΟΦΗ έπαιξε για πρώτη φορά φέτος με τετράδα στην άμυνα και ο νέος σχηματισμός βγήκε σε καλό. Υπήρξαν κάποια προβλήματα αμυντικά, αλλά με την τριάδα είχε ακόμα περισσότερα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά. Μόλις στο 7' έκανε το 1-0 ο Τοράλ και τρία λεπτά αργότερα έγινε το 1-1 από τον Αντερέγκεν. Ωστόσο, οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω και στο 25' με τον Τοράλ πήραν καιπάλι κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα, έχασε μία σημαντική ευκαιρία με το Οζέγκοβιτς και χωρίς να δεχτεί φάσεις είδε την εστία της να παραβιάζεται ξανά στο 75' με τον Λουίζ Φελίπε να κάνει το 3-1. Στο 85' ο Τετέι έχασε πέναλτι και στις καθυστερήσεις άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει.

ΟΦΗ (Πέδρο Καραβέλα): Mπάουμαν, Μαρινάκης (61′ Λάρσον), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγος, Νέιρα (62′ Ριέρα), Τοράλ (69′ Ντίκο), Αμπάντα (80′ Γκλάζερ), Φελίπε.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Νώντας Κουτρομάνος): Κρίστινσον, Παρράς, Μασούρας, Μποτία (59′ Σπίνος), Τσάπαν, Παπασάββας (69′ Πρίτσας), Ιπαλίμπο, Ίλιεφ (69′ Τετέι), Σάντος (59′ Κρικιούμα), Οζέγκοβιτς (75′ Σμπώκος), Αντερέγκεν.

Στο παιχνίδι που είχε γίνει νωρίτερα, η ΑΕΛ εντυπωσίασε απέναντι στον Ατρόμητο και το τελικό 1-1 την αδική. Ήταν σαφώς ανώτερη από τον αντίπαλό της.

Μπήκε δυνατά, μπορούσε να έχει σκοράρει στο 4' με τον Παπαγεωργίου, αλλά και στο 38' με τον Πλέγα. Ενδιάμεσα έχασε και άλλες ευκαιρίες για να βρει δίχτυα δίχως επιτυχία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «βυσσινί» ήταν εκείνοι που έψαξαν περισσότερο το γκολ και πάλι. Απείλησαν με Πεντρόσο και Μπρου και έκαναν στο 80' το 1-0 με τον Όγκμποε μετά το σοβαρό λάθος του Μαρκετζάνι.

Ο Ατρόμητος αναγκάστηκε να βγει μπροστά στη συνέχεια, δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά στο φινάλε βρήκε το γκολ που έψαχνε. Με ένα πολύ ωραίο τελείωμα ο Γιουμπιτάνα διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 90'+4.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (79′ Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (79′ λ.τρ. Παπαδόπουλος), Στάμου, Ηλιάδης, Πλέγας, Θωμαΐδης (72′ Αντράντα), Κ. Παπαγεωργίου (72′ λ.τρ. Ογκμπόε), Μπρου, Κοσονού, Πεντρόσο (66′ Νίνο).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Αθανασίου, Πομόνης (46′ λ.τρ. Ιμερέκοφ), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα, Κούεν (66′ Καμαρά), Ντιρκς (66′ Ρομπάιγ), Βαλένσια, Τζοβάρας (70′ Βέργος).

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου

Αστέρας - Πανσερραϊκός 0-2 (38' Τομάς, 56' Σοφιανός)

Παναιτωλικός - Καλλιθέα 3-2 (62' Μαυρίας, 88' Τορεχόν, 90+1' Καρέλης - 21' Μουστακόπουλος, 50' Ματίγια)