08/09/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2023 - 23:38

Αθλητικά: Μεγάλη η διαφορά και εύκολη ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Μόνο ένα ημίχρονο άντεξαν οι «πράσινοι» και τελικά παραδόθηκαν στις ορέξεις των Ισπανών με 78-90

Έπαιξε απέναντι σε μία καλύτερη ομάδα και έχασε... Ο Παναθηναϊκός κοίταξε μόνο για ένα ημίχρονο τη Ρεάλ Μαδρίτης στα μάτια και έτσι μοιραία έχασε με 78-90 το βράδυ της Πέμπτης στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» κατέρρευσαν στην τρίτη περίοδο και αυτό έπαιξε κομβικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Από το +3 βρέθηκαν στο -17 με αποτέλεσμα να κριθούν τα πάντα.

Έτσι οι Μαδριλένοι μετά τον Ολυμπιακό μέσα στη διαβολοβδομάδα νίκησαν στην Ελλάδα και τον Παναθηναϊκό επιβεβαιώνοντας πως αυτή τη στιγμή είναι σε τρομερή κατάσταση. Οδηγούν την κατάταξη στη βαθμολογία έχοντας ρεκόρ 12-1. Ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 6-7 με τρεις σερί ήττες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός με τον Μήτογλου έκανε το 15-12 και αργότερα το 21-17 με τον Ναν. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 23-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο η Ρεάλ ξέφυγε με τους Γιουλ και Χεζόνια στο 26-35, αλλά πολύ γρήγορα οι «πράσινοι» το μάζεψαν και αργότερα με ένα 14-0 έφτασαν στο 40-35. Στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες πήγαν με το 45-46 λόγω σουτ του Καμπάτσο στο τέλος.

Μόνο που στην τρίτη περίοδο βγήκε στο παρκέ μία ομάδα. Αυτή ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης. Οι Μαδριλένοι πάτησαν γκάζι κα εκτόξευσαν τη διαφορά. Έφτασαν γρήγορα σε διψήφιο και αργότερα έως το 52-70. Ο Παναθηναϊκός είχε μπλοκάρει τελείως και εκεί έχασε.

Θα ήταν απίθανο να γυρίσει τέτοια διαφορά σε ένα δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» έκαναν ένα 8-0, έφτασαν στο 63-72, αλλά γρήγορα αυτό άλλαξε με αποτέλεσμα να μην αποφευχθεί η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 4 (2/11 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 6 (2/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 5 (1), Ναν 24 (6/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 18 (6/11 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 15 (7/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 5 (1), Ρούντι 3 (1), Καμπάσο 8 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Χεζόνια 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 κλεψίματα), Ντεκ 16 (2), Πουαριέ 2, Ταβάρες 10 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γιουλ 11 (3/4 τρίποντα), Εντιαγιέ 2, Μούσα 14 (4/9 τρίποντα).