27/07/2024
A-SPORTS | Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 - 18:09

Αθλητικά: Φρέναρε τον Μακεδονικό η ΑΕΚ Β', όρθια στο τέλος η Παναχαϊκή

Πήραν βαθμό οι Πατρινοί ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις σε 1-1 τον Ολυμπιακό Β' * Νέα νίκη ο Διαγόρας με 1-0 επί του Παναθηναϊκού Β'

Μπορεί να εντυπωσίαζε ο Μακεδονικός έως τώρα, αλλά απέναντι στην ΑΕΚ Β' δεν τα κατάφερε. Έμεινε το απόγευμα του Σαββάτου (9/12) στο 1-1 με την Ένωση στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αρκετά καλοί, είχαν δοκάρι στο 10' με τον Χριστόπουλο και γενικά πήγαν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ακόμη και όταν βρέθηκαν να χάνουν 1-0 στο 66' με τον Χάσεκ, έβγαλαν άμεσα αντίδραση και ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Κάτσικας έκανε το 1-1 και θα μπορούσε στο 83' στο δοκάρι στου Χρυσόπουλου να γίνει το 1-2.

Για την 11η αγωνιστική του Νότιου Ομίλου ο Διαγόρας συνέχισε τις εντός έδρας νίκες του. Αυτή τη φορά θύμα του ήταν ο Παναθηναϊκός Β'. Με 1-0 επικράτησαν οι Ροδίτες χάρις στο γκολ που πέτυχε στο 2' ο Τσιαντούλας.

Στο 20' οι «πράσινοι» είχαν δοκάρι με τον Φουρτάδο και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαργκόνο έπιασε πέναλτι του Μανιά. Ο φορ του Διαγόρα είχε τεράστια ευκαιρία και στο 66' για να σκοράρει, αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Τέλος, ο Ολυμπιακός Β' δεν μπόρεσε να πάρει διπλό στην Πάτρα. Η ψυχωμένη Παναχαϊκή στο 90'+2 έκλεψε τον βαθμό με τον Μπάρετ. Φυσικά αυτός δεν ήταν αρκετός για να την ξεκολλήσει από την τελευταία θέση.