08/09/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2023 - 00:14

Αθλητικά: Στην επόμενη φάση η Παρί, στο Γιουρόπα Λιγκ η Μίλαν

Ως πρώτη πέρασε στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ η Ατλέτικο * Απέκλεισε τη Σαχτάρ η Πόρτο

Είδε τον χάρο με τα μάτια, αλλά σώθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν... Στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ πέρασαν οι πρωταθλητές Γαλλίας το βράδυ της Τετάρτης (13/12) μετά το 1-1 με την Ντόρτμουντ.

Σε μία ματσάρα οι Γερμανοί προηγήθηκαν, αλλά στη συνέχεια στο 51' με τον Αντεγιέμι και πέντε λεπτά αργότερα ο Ζαϊρέ-Εμερί ισοφάρισε. Στη συνέχεια ακυρώθηκε γκολ του Εμπαπέ και με την ισοπαλία η Ντόρτμουντ έμεινε από πάνω. Πέρασε εκείνη ως πρώτη και η Παρί ως δεύτερη.

Την τρίτη θέση του ομίλου πήρε η Μίλαν με τρομερή ανατροπή. Βρέθηκε να χάνει από τη Νιούκαστλ 1-0 με γκολάρα του Ζοέλιντον κι ενώ δεν υπήρχε στο γήπεδο για 59' λεπτά, ισοφάρισε τότε με τυχερό γκολ του Πούλισιτς και στο 84' ο Τσουκουέζε έκανε το 1-2. Με αυτό οι Ιταλοί πήγαν στο Γιουρόπα Λιγκ.

Εκεί θα συνεχίσει και η Σαχτάρ, η οποία έχασε με 5-3 από την Πόρτο. Έτσι οι Πορτογάλοι πέρασαν ως δεύτερι από τον όμιλό τους και πρώτη είχε τερματίσει ούτως η άλλως η Μπαρτσελόνα. Εκείνη γνώρισε ήττα-έκπληξη με 3-2 από την Αντβέρπ.

Σε αγώνα κορυφής για τον 5ο όμιλο η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-0 της Λάτσιο και έτσι πέρασε πρώτη και άφησε δεύτερους τους Ιταλούς. Η Σέλτικ νίκησε με 2-1 τη Φέγενορντ, αλλά μάταια καθώς τερμάτισε τελευταία.

Τέλος, σε εντελώς αδιάφορα παιχνίδια η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-2 του Ερυθρού Αστέρα, ενώ η Λειψία επιβλήθηκε με 2-1 της Γιουνγκ Μπόις.

Τα αποτελέσματα

Τρίτη (12/12)

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάγερν Μονάχου 0-1 (70' Κομάν)

Κοπεγχάγη-Γαλατασαράι 1-0 (58' Λέραγκερ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Αϊντχόφεν - Άρσεναλ 1-1 (50' Φέρτεσεν - 42' Ενκέτια)

Λανς - Σεβίλλη 2-1 (63' πέν. Φρανκόφσκι, 90'+6 Φουλκίνι - 79' πέν. Ράμος)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ουνιόν Βερολίνου - Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (45'+1 Φόλαντ, 85' Κραλ - 61' και 72' Χοσέλου, 89' Θεμπάγιος)

Νάπολι - Μπράγκα 2-0 (9' αυτ. Σάατσι, 33' Όσιμεν)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Ίντερ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0

Ζάλτσμπουργκ - Μπενφικα 1-3 (57' Σούτσιτς - 32' Ντι Μαρία, 45'+1 Ράφα, 90'+2 Αρτούρ Καμπράλ)

Τετάρτη (13/12)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λάτσιο 2-0 (6' Γκριεζμάν, 51' Λίνο)

Σέλτικ-Φέγενορντ 2-1 (33' πέν. Πάλμα, 90'+1 Λαγκερμπίλκε - 82' Μίντεχ)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Ντόρτμουντ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 (51' Αντεγέμι - 56' Ζαϊρέ-Εμερί)

Νιούκαστλ-Μίλαν 1-2 (33' Ζοέλιντον - 59' Πούλισικ, 84' Τσουκουέζε)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Λειψία-Γιουνγκ Μπόις 2-1 (51' Σέσκο, 56' Φόρσμπεργκ - 53' Κόλεϊ)

Ερυθρός Αστέρας-Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (76' Χουάνγκ, 90'+1 Κατάι - 19' Χάμιλτον, 62' Μπομπ, 85' πέν. Φίλιπς)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Πόρτο-Σαχτάρ Ντόνετσκ 5-3 (9' και 43' Γκαλένο, 62' Ταρεμί, 75' Πέπε, 82' Κονσεϊσάο - 29' Σίκαν. 72' αυτ. Εουστάκιο, 88' Εγκινάλντο)

Αντβέρπ-Μπαρτσελόνα 3-2 (2' Φερμέερεν, 56' Γιάνσεν, 90'+2 Ιλενικένα - 35' Φεράν Τόρες, 90'+1 Μαρκ Γκουιού)