08/05/2024
A-SPORTS | Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2023 - 22:28

Αθλητικά: Ο Παναθηναϊκός έχασε, αποκλείστηκε και απέτυχε παταγωδώς

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα στη Λεωφόρο από τη Μακάμπι Χάιφα με 1-2 και αποχαιρέτησαν την Ευρώπη

Αποδείχτηκε μικρός αγωνιστικά και κάπως έτσι αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας ήττα-σοκ το βράδυ της Πέμπτης (14/12) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ.

Του αρκούσε ακόμη και η ισοπαλία απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα, αλλά κατάφερε να χάσει με 1-2 από τους Ισραηλινούς στη Λεωφόρο και να μην πάρει ούτε την τρίτη θέση του ομίλου του.

Πολλά τα λάθη του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο κοουτσάρισμα και στην αρχική ενδεκάδα. Έδωσε φανέλα βασικού στον Λοντίγκιν και εκείνος τον κρέμασε. Ούτε η επιλογή του Βιλένα στο αρχικό σχήμα τον δικαίωσε.

Η Μακάμπι Χάιφα μπήκε καλύτερα, πήγαινε πιο δυνατά στις μονομαχίες και χωρίς να κάνει κάτι το ιδιαίτερο στο 20' προηγήθηκε. Σκόρερ ο Νταβίντ μετά την αδράνεια των Λοντίγκιν και Σένκεφελντ.

Δέκα λεπτά μετά έκανε την πρώτη του σημαντική ευκαιρία ο Παναθηναϊκός με το τακουνάκι του Ιωαννίδη και τη σημαντική επέμβαση του Κέουφ. Στο 33' και στο 45' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με Πιερό και Νταβίντ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Παλάσιος δεν βρήκε στόχο.

Με δική του μεγάλη ευκαιρία ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, ενώ ακολούθησαν οι φάσεις των Γεντβάι, Αϊτόρ και το δοκάρι του Ιωαννίδη στο 65'. Ο Παναθηναϊκός πίεσε ασφυκτικά, απειλούσε διαρκώς, αλλά δεν μπορούσε να βάλει γκολ με τίποτα.

Αυτός που χάνει τις ευκαιρίες συνήθως την πληρώνει και έτσι έγινε και στη Λεωφόρο. Οι φιλοξενούμενοι, που δεν περνούσαν τη σέντρα, έφτασαν τελικά να κάνουν το 0-2 στο 74' με τον Σερί και να κλειδώσουν την πρόκριση.

Υπερβολικά αργός στις αλλαγές του ο Γιοβάνοβιτς, δεν βοήθησε την ομάδα του όσο έπρεπε και το μόνο που κατάφερε εκείνη ήταν το να μειώσει σε 1-2 με τον Ιωαννίδη στο 89'. Έως το σφύριγμα της λήξης ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε γκολ ισοφάρισης και αποκλείστηκε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Χουάνκαρ (81’ Μλαντένοβιτς), Μπερνάρ, Αράο, Βιλένα (69’ Τσέριν), Παλάσιος (69’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Αϊτόρ (89’ Σπόραρ).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μεσαγιέ Ντέγκου): Κέουφ, Χαγκάγκ, Σούντγκρεν (46’ Φέινγκολντ), Γκέρσον, Σεκ, Κορνού (81’ Ποντγκορεάνου), Σέρι (81’ Χαλαϊλι), Καφουμανά, Μοχάμεντ (32’ Ζαμπέρ), Πιερό, Νταβίντ (67’ Ραφαέλοφ).