08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023 - 18:11

Αθλητικά: Τρίποντο με Νταρίντα ο Άρης

Με γκολ του Τσέχου οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 1-0 του ΟΦΗ στο ντεμπούτο του Πέπε Μελ στον πάγο των Κρητικών

Έκανε τη δουλειά του και συνεχίζει... Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο ο Άρης επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ το απόγευμα της Κυριακής (17/12) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, μπορούσαν να έχουν κλειδώσει από νωρίς το τρίποντο, αλλά έμειναν με το άγχος έως το φινάλε. Ωστόσο, δεν το πλήρωσαν.

Στο ντεμπούτο του με τους Κρητικούς ο Πέπε Μελ γνώρισε την ήττα. Άλλαξε αρκετά στην ομάδα του, αλλά εκείνη είχε και πάλι πολλές αμυντικές αδυναμίες με αποτέλεσμα να συνεχιστεί το σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από τα πρώτα λεπτά του. Στο 19' ο Λαμπρόπουλος πρόλαβε τον Οντουμπάτζο ακριβώς πριν εκτελέσει, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Μορόν με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Άρης ήταν πιο πιεστικός, έβγαζε ευκαιρίες και στο 39' έκανε το 1-0. Σκόρερ ο Νταρίντα, ο οποίος είχε μία μεγάλη ευκαιρία και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου για να βρει δίχτυα.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε στη συνέχεια να βρει το γκολ της ισοφάρισης, είχε μία φάση με τον Νέιρα και ένα ακυρωθέν γκολ του Φελίπε στο 75'. Ωστόσο, θα μπορούσε να έχει δεχτεί και δεύτερο γκολ με τον Άρη να σπαταλάει πολλές επιθέσεις έχοντας τσαπατσούλικα τελειώματα. Τελικά έως το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε τίποτα.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ(82′ Σαβέριο), Πάρντο (62′ Βερστράτε), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (82′ Κάρλσον), Μενέντες (82′ Τζούρασεκ), Μορόν (89′ Ζαμόρα).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Γκαγιέγκος (79′ Γκλάζερ), Νέιρα (65′ Φελίπε), Τοράλ, Αμπάντα, Μοσκέρα (65′ Μπάκιτς), Ντίκο.