14/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024 - 21:54

Αθλητικά: Μεγάλος Άρης, πέταξε εκτός Κυπέλλου την ΑΕΚ!

Οι Θεσσαλονικείς ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την Ένωση και στα πέναλτι επικράτησαν με 4-2 για να περάσουν έτσι στα προημιτελικά της διοργάνωσης

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ο Άρης! Η ομάδα του Άκη Μάντζιου το πάλεψε όσο μπορούσε και μέσω της διαδικασίας των πέναλτι πέταξε έξω την νταμπλούχα ΑΕΚ το βράδυ της Τετάρτης (17/1).

Μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα και το 1-1 του δεύτερου όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και εκεί πρωταγωνιστής ήταν ο Κουέστα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ισπανό, ενώ στα 120 λεπτά ήταν ελαφρώς ανώτερη η Ένωση.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα στημένα που κέρδιζε. Γι' αυτό και ο πιο απειλητικός παίκτης της ήταν ο Βίντα! Ο Κροάτης σκόραρε στο 11', αλλά το γκολ του ακυρώθηκε τελικά μέσω VAR για οφσάιντ.

Συνέχισε να είναι ανώτερη η Ένωση και φλέρταρε ξανά με το γκολ στο 20' και στο 32' με τον Βίντα και πάλι να χάνει τις ευκαιρίες. Ενδιάμεσα είχε ακυρωθεί και ένα γκολ του Μορόν για τους γηπεδούχους λόγω οφσάιντ.

Ο Άρης είχε σοβαρό θέμα στα μαρκαρίσματα στις στατικές φάσεις με αποτέλεσμα να δεχτεί ξανά ευκαιρία από τον Βίντα στο 33' και τελικά το γκολ στο 45'+1. Σκόρερ ο Γκατσίνοβιτς με τους γηπεδούχους να μην αντιδρούν και πάλι καλά σε στημένη μπάλα.

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης, έκανε δύο αλλαγές και ο Άκης Μάντζιος και στο 58' ήρθε η ισοφάριση. Με το ίδιο νόμισμα απάντησαν οι Θεσσαλονικείς. Ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε φάουλ και ο Μορόν με κεφαλιά ισοφάρισε.

Το παιχνίδι άνοιξε, η ΑΕΚ είχε μία φάση με τον Άμραμπατ στο 64' και κάποιες ανολοκλήρωτες κατά κύριο λόγο φάσεις στη συνέχεια. Έτσι ο αγώνας πήγε στην παράταση. Εκεί δεν έγινε κάτι συνταρακτικό με εξαίρεση τις φωνές της ΑΕΚ για ένα πέναλτι σε χέρι του Ρόουζ.

Ο αγώνας πήγε στα πέναλτι και εκεί ο Κουέστα ήταν ο ήρωας. Έπιασε πέναλτι των Βίντα και Πόνσε και έδωσε έτσι την πρόκριση στην ομάδα του. Για τον Άρη είχε αστοχήσει ο Φετφατζίδης.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (38' λ.τρ. Ρόουζ), Μοντόγια (105' Φεράρι), Τζούρασεκ (90+1' Βερστράτε), Ντουκουρέ (52' Ζαμόρα), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (53' Φετφατζίδης), Μορόν.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (62' Πήλιος), Βίντα, Μήτογλου, Ρότα (74' Αραούχο), Γιόνσον, Άμραμπατ (83' Πισάρο), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (105' Φαν Βέερτ), Μάνταλος (83' Φερνάντες), Τσούμπερ (74' Πόνσε).