08/09/2024
A-SPORTS | Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024 - 18:09

Αθλητικά: Με Πόνσε «καθάρισε» και τον ΟΦΗ η ΑΕΚ

Η Ένωση επικράτησε 3-0 των Κρητικών με δύο τέρματα του Αργεντινού και ένα του Φαν Βέερτ

Πήρε φόρα ο Πόνσε και η ΑΕΚ πηγαίνει στον αυτόματο από νίκη σε νίκη στη Σούπερ Λίγκα 1. Για την 20ή αγωνιστική επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ το απόγευμα της Κυριακής (28/1) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Αργεντινό.

Μετά το χατ τρικ του με τον Ατρόμητο ο Πόνσε έβαλε δύο γκολ στον ΟΦΗ και έτσι άνοιξε τον δρόμο για το τρίποντο της Ένωσης απέναντι στους προβληματικούς Κρητικούς. Πάρα πολύ κακός για τους φιλοξενούμενους ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ, Λαμπρόπουλος, ενώ υπάρχουν και φωνές για τη φάση του πρώτου γκολ.

Σαφώς ανώτεροι ήταν οι «κιτρινόμαυροι». Έχασαν πολλές ευκαιρίες και πήραν μία νίκη που σε πρώτη φάση τους ανεβάζει στην κορυφή του πρωταθλήματος μέχρι να γίνει το ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε η ΑΕΚ ψάχνοντας ένα γκολ από τα πρώτα λεπτά. Είχε στο 5' μία φάση με τον Άμραμπατ και τέσσερα λεπτά μετά άλλη μία με τον Πόνσε. Ακολούθησε η ευκαιρία του αρκετά κινητικού σε αυτό το ματς Γκατσίνοβιτς και στο 21' μία ακόμη σημαντική στιγμή με τον Πόνσε.

Ο Αργεντινός έχοντας ψυχολογία πήρε φάσεις πάνω του και τα τελειώματά του ήταν καλά. Στο 28' βρήκε δίχτυα μετά την ασίστ του Τσούμπερ. Στην αρχή της φάσης οι Κρητικοί διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Πήλιου στον Φελίπε. Διαιτητής και VAR δεν είχαν την ίδια άποψη.

Θα μπορούσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Γκατσίνοβιτς να βάλει και δεύτερο γκολ, ενώ ο Σέρβος είχε φάσεις και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο ξεκίνημά του όμως μπήκε και ο ΟΦΗ αποφασισμένος να ισοφαρίσει με αποτέλεσμα να χάσει μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Φελίπε.

Ο ΟΦΗ αναγκάστηκε να ρισκάρει και σε μία κόντρα στο 68' έγινε το 2-0. Ο Λαμπρόπουλος παράτησε τη φάση, ο Πόνσε έφυγε στην πλάτη του, ο Σωτηρίου απέκρουσε το πρώτο πλασέ του, αλλά με ένα ακόμη σκόραρε και πάλι ο Αργεντινός. Εκεί τελείωσαν όλα και απλώς στο 90'+6 έγινε το 3-0 με τον Φαν Βέερτ μετά το νέο δώρο του Λαμπρόπουλου, ο οποίος έδωσε... ασίστ!

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Άμραμπατ (74' Ελίασον), Πινέδα (75' Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (75' Π. Φερνάντες), Τσούμπερ (74' Αραούχο), Πόνσε (85' Φαν Βέερτ).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Λάρσον, Θοράρινσον, Μπρεσάν (77' Μεγιάδο), Λαμπρόπουλος, Γκαγέγος, Γκλάζερ, Μπάκου (66' Ντίκο), Μπάκιτς (77' Αποστολάκης), Αμπάντα (46' Ριέρα), Λουίζ Φελίπε (73' Θεοδοσουλάκης).