18/10/2024
A-SPORTS | Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024 - 22:44

Αθλητικά: Μόνος πρώτος ο ΠΑΟΚ με σούπερ Ντεσπόντοφ

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με 2-1 του Παναθηναϊκού έχοντας δις σκόρερ τον Βούλγαρο

Είναι στα καλύτερά του, πηγαίνει από νίκη σε νίκη και δεν τον σταμάτησε ούτε ο Παναθηναϊκός! Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 2-1 το βράδυ της Κυριακής (28/1) στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής και είναι μόνος πρώτος.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι, «χτύπησαν» στις αντεπιθέσεις και με τον Ντεσπόντοφ να βρίσκει δύο φορές δίχτυα, πήραν ένα μεγάλο τρίποντο και άφησαν στο -3 το «τριφύλλι».

Σαλάτα τα έκανε ο Φατίχ Τερίμ τόσο με την ενδεκάδα που κατέβασε όσο και με τις αλλαγές του. Δεν διάβασε σωστά το παιχνίδι και το αποτέλεσμα ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα πριν τη κομβική ρεβάνς με τον Ατρόμητο για το Κύπελλο και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Πιο κλειστά απ' ό,τι θα περίμενε κανείς παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός. Προσπάθησε να μη δώσει χώρους στον ΠΑΟΚ και το κατάφερε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ούτε τελική δεν είχαν οι γηπεδούχοι μέχρι το 43', όταν και έγινε το 1-0 με τον Ντεσπόντοφ.

Πριν φτάσουμε εκεί είχε ακυρωθεί στο 37' γκολ του Κουλιεράκη για οφσάιντ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουργκ. Ακίνδυνος ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ακριβώς πριν το ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ σε μία φάση που ξεκίνησε από αντεπίθεση. Ο Τάισον διέσχισε το μισό γήπεδο και έδωσε την μπάλα στον σκόρερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τερίμ έκαν τρεις αλλαγές και ακόμη περισσότερες εσωτερικές. Πήγε στόπερ ο Αράο και φορ ο Τζούρισιτς. Στο 49' ο Μπακασέτας πήρε πέναλτι μέσω VAR για πάτημα του Τάισον. Το εκτέλεσε ο ίδιος και ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα.

Ωστόσο, διαχειρίστηκε πολύ λάθος αυτή την ισοφάριση. Ο ΠΑΟΚ έβαλε ένα γκολ που σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ και στο 56' έγινε το 2-1 με τον Ντεσπόντοφ μετά από μία ακόμη εξαιρετική ενέργεια του Τάισον.

Λίγο μετά μπήκε και ο Κωνσταντέλιας με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ακόμη περισσότερα προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Είχε δύο καλές στιγμές ο νεαρός με τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει στη μία.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ ευάλωτος πίσω, αλλά μπροστά άγγιξε το 2-2 σε δύο περιπτώσεις. Πρώτα στο 86' όταν ο Μλαντένοβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία και μετά στις καθυστερήσεις με το άστοχο σουτ του Γεντβάι από ιδανική θέση.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Kουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (88' Σβαμπ), Τάισον (72' Κωνσταντέλιας), Μουργκ (78' Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπόντοφ (72' Α. Ζίβκοβιτς), Μπράντον (88' Τζίμας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (64' Λημνιός), Γεντβάι, Ούγκο (46' Τζούριτσιτς), Μλαντένοβιτς, Αράο, Κώτσιρας, Μπακασέτας, Μαντσίνι (89' Βιλένα), Γερεμέγεφ (46' Τσέριν), Αϊτόρ (46' Μπερνάρ).