08/09/2024
A-SPORTS | Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 - 21:13

Αθλητικά: Πέρασε ο Άρης χωρίς να ζοριστεί

Οι Θεσσαλονικείς με το 2-2 στο Πανθεσσαλικό προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου * Η αφιέρωση στον Παύλο Κυριακίδη για την απώλεια της συζύγου του

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον δεν υπήρχε μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα, αλλά Νίκη Βόλου και Άρης φρόντισαν να μη βαρεθεί όποιους είδε το παιχνίδι τους στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας το βράδυ της Τρίτης (30/1).

Με το τελικό 2-2 οι «κίτρινοι» σφράγισαν την πρόκρισή τους για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Δεν έκαναν καλή εμφάνιση, παρουσιάστηκαν αρκετά χαλαροί, αλλά ακόμη και έτσι πήραν αυτό που ήθελαν με δύο τέρματα του Σαβέριο.

Ξεχωριστό ήταν το παιχνίδι για τη Νίκη Βόλου τόσο γιατί ήθελαν να δώσουν χαρά στους οπαδούς τους όσο και λόγω του Παύλου Κυριακίδη. Ο αρχηγός της ομάδας έχασε τη γυναίκα του σε ηλικία 30 ετών με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα έξτρα κίνητρο. Μαζί του πανηγύρισαν το πρώτο γκολ, ενώ τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο και η μονοτονία έσπασε στο 27' με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαβέριο. Οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Κάσσος από κοντά και δεν το πανηγύρισε γιατί στο παρελθόν είχε αγωνιστεί στον Άρη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 2-1 με τον Ριμπέιρο μετά το σοβαρό λάθος του Μπράμπετς και στο 69' ισοφάρισε ξανά ο Σαβέριο. Έψαξε και τρίτο γκολ η Νίκη Βόλου στη συνέχεια για την τιμή των όπλων, αλλά δεν το βρήκε.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Τοπαλίδης (58' Τζιώρας), Γιαννίτσης, Ανδρέου (46' Στίκας), Ναα, Λίταινας (73' Αναστασίου), Γαβριηλίδης (58' Κυριακίδης), Πολίτης, Κρητικός, Ριμπέιρο (85' Μπάλας).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Βέλεθ (Μοντόγια 46'), Μπράμπετς, Φεράρι, Ντουκουρέ (57' Βερστράτε), Τζούρασεκ (57' Νταρίντα), Παναγίδης (57' Μενέντεζ), Γκαρθία, Σαβέριο, Σαμόρα (75' Χριστοδουλόπουλος).