08/09/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 - 21:29

Αθλητικά: Πρόκριση στις καθυστερήσεις για τον Παναθηναϊκό

Με τον Μλαντένοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 0-2 στο 90'+5 οι «πράσινοι» έσβησαν την ήττα της Λεωφόρου και πέταξαν εκτός Κυπέλλου τον Ατρόμητο

Αυτή τη φορά και καλύτερος ήταν και σοβαρός. Έτσι ο Παναθηναϊκός δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Ατρόμητο και νικώντας τον με 2-0 στο Περιστέρι το βράδυ της Τετάρτης (31/1) πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι «πράσινοι» είχαν ηττηθεί με 1-2 στη Λεωφόρο, αλλά σε αυτό τον αγώνα ήταν πολύ καλύτεροι. Βρήκαν στο πρώτον ημίχρονο ένα γκολ, το άγχος έφυγε και στις καθυστερήσεις πήραν αυτό που ήθελαν.

Αγνώριστος ο Ατρόμητος, ο οποίος προσπάθησε να παίξει πολύ αμυντικά. Δεν δικαιώθηκε γι' αυτή του την επιλογή ο Σάσα Ίλιτς. Η ομάδα του ήταν ακίνδυνη σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση και στο φινάλε έμεινε με τις εντυπώσεις από τον πρώτο αγώνα.

Οι Περιστεριώτες από τα πρώτα λεπτά κλείστηκαν πολύ πίσω. Άφησαν την μπάλα στον αντίπαλο και το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να αμυνθούν και να περάσει ο χρόνος. Μόνο που αυτή η τακτική προσέγγιση δεν έβγαλε πουθενά.

Ο Παναθηναϊκός δεν αισθανόταν καμία απειλή, οι παίκτες του κυκλοφορούσαν σχετικά εύκολα την μπάλα και το μόνο δύσκολο ήταν να βρουν τη σωστή επιλογή στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Τελικά η λύση ήρθε στο 35' από τον Πέρεθ μετά από κόρνερ του Μπακασέτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έχασε ευκαιρίες, είχε στο 62' ένα ακυρωθέν γκολ του ακάλυπτου Γερεμέγεφ και έψαξε και στη συνέχεια το δεύτερο γκολ. Τελικά το βρήκε στο 90'+5 με τον Μλαντένοβιτς μετά από ωραία μπαλιά του Μπερνάρ. Ο Σέρβος με κεφαλιά κρέμασε τον Τσιντώτα και έστειλε το «τριφύλλι» στα ημιτελικά.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς): Τσιντώντας, Κιβρακίδης (86’ Πομώνης), Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Βαλένσια, Κούντε (90’ Φριντζόνσον), Γκονζάλεθ (86’ Ερλινγκμαρκ), Βρακάς (67’ Ρομπάιγ), Ανγκέλσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Τσέριν, Πέρεθ, Μπακασέτας (99’ Βιλένα), Παλάσιος (96’ Γέντβαϊ), Γερεμέγεφ (90’ Τζούριτσιτς), Μπερνάρ.