08/05/2024
A-SPORTS | Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 - 23:10

Αθλητικά: Πεντάρα στο ρελαντί ο ΠΑΟΚ

Τυπική διαδικασία ήταν η ρεβάνς με τον Πανσερραϊκό και ο «Δικέφαλος του Βορρά» τον διέλυσε και πέταξε για τα ημιτελικά του Κυπέλλου

Η δουλειά είχε γίνει από το 0-4 στις Σέρρες, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν σταματάει πουθενά! Είναι σε τρομερή κατάσταση και το βράδυ της Τετάρτης (31/1) διέλυσε ξανά τον Πανσερραϊκό με 5-0.

Οι «ασπρόμαυροι» πέρασαν έτσι στα ημιτελικά του Κυπέλλου και τυπικά. Εκεί θα συναντήσουν τον Παναθηναϊκό και το πρώτο παιχνίδι θα γίνει την επόμενη εβδομάδα. Ενδιάμεσα έχουν να παίξουν με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Δεν σηκώνει μεγάλη ανάλυση το παιχνίδι. Ο Πανσερραϊκός δεν είχε κίνητρο, δεν είχε και την ποιότητα και με τρία τέρματα προς το τέλος του αγώνα γνώρισε τη συντριβή ξανά από τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Πιο ορεξάτα μπήκαν στο ματς τα «λιοντάρια», τα οποία είχαν και μία καλή στιγμή για να προηγηθούν με τον Σοφιανό. Σταδιακά βρήκε πατήματα ο ΠΑΟΚ και στο 20' άνοιξε το σκορ με τον Τζίμα. Έξι λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς έκανε το 2-0 και ο αγώνας έσβησε.

Ήταν πολύ λογικό να χαλαρώσουν οι παίκτες και των δύο ομάδων. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άλεξιτς είχε μία καλή στιγμή για να σκοράρει. Όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο φαινόταν και πιο έντονα πως οι παίκτες των δύο ομάδων σκέφτονται το επόμενο παιχνίδι.

Όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε λίγο πριν το φινάλε. Στο 82' ο Αντρέ Ρικάρντο έκανε το 3-0 και ακολούθησαν το γκολ του Μπράντον Τόμας στο 85' και το κερασάκι στην τούρτα από τον Κωνσταντέλια στο 90'+1.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς (86’ Ταλιχμανίδης), Σάστρε (46’ Μπάμπα), Νάσμπεργκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας, Σβαμπ (62’ Ρικάρντο), Α. Ζίβκοβιτς, Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας, Τζίμας (75’ Μπράντον).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Ντάνκερλουι, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Πηλέας, Mορέιρα, Οικονόμου (62’ Στάικος), Σοφιανός (77’ Γούλερι), Μούργος (62’ Τομάς), Μασκανάκης (61’ Ουάρντα), Άλεξιτς (72’ Μπετανκόρ).