08/09/2024
A-SPORTS | Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024 - 22:05

Αθλητικά: Πέταξε το τρίποντο ο Άρης

Ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 1-1 τους Θεσσαλονικείς και τους στέρησε τη νίκη

Ήταν καλύτερος, έφτασε μία ανάσα από το διπλό, αλλά στο τέλος δεν το πήρε. Ο Άρης ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Πανσερραϊκό το βράδυ του Σαββάτου (3/2) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Θεσσαλονικείς ενώ είχαν το προβάδισμα έως τις καθυστερήσεις, δέχτηκαν ένα εύκολο γκολ και άφησαν δύο βαθμούς στον «Λάκκο των λεόντων» απέναντι σε μία ομάδα που δεν τα παρατά.

Πολύ κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο. Ούτε η μία ούτε η άλλη ομάδα μπορούσε να απειλήσει. Η μονοτονία έσπασε στο 28' με την ευκαιρία του Σουλεϊμάνοφ και η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 35' με το άψυχο τελείωμα του Μπετανκόρ ενώ ήταν μόνος του με τον Κουέστα.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 0-1. Ο Μορόν με τρομερό διαγώνιο σουτ άφησε άγαλμα τον Χόβαν και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του.

Στο 66' ο Σαβέριο έχασε τετ α τετ για να κάνει το 0-2 και στη συνέχεια ο Άρης προτίμησε να παίξει περισσότερο για να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Αυτό ήταν το λάθος του. Ο Πανσερραϊκός όσο έμενε μέσα στο παιχνίδι, άρχισε να το πιστεύει. Έτσι έφτασε τελικά στην ισοφάριση στο 90'+5 με τον Άλεξιτς, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Μοντόγια και ισοφάρισε.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Πηλέας (72′ Οικονόμου), Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (94′ Γούλερι), Στάικος (72′ Σοφιανός), Ουεντραόγκο, Ντανκερλούι, Τομάς (79′ Άλεξιτς), Ουάρντα, Μπετανκόρ.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Βέλεθ (82′ Ζαμόρα), Μπράμπετς, Mοντόγια, Βερστράτε, Νταρίντα, Τζούρασεκ (82′ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (82′ Ρόουζ), Μορόν.