27/07/2024
A-SPORTS | Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024 - 19:39

Αθλητικά: «Ντόρτια» για την ΑΕΚ και τώρα… Τούμπα!

Οι νταμπλούχοι υπέταξαν με 4-2 τον Αστέρα Τρίπολης στη Νέα Φιλαδέλφεια

Εύκολο έργο είχε η ΑΕΚ απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής (4/2) καθώς τον κέρδισε εντός έδρας με 4-2 για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έβγαλε ένταση και ενέργεια στο παιχνίδι της, «καθάριζοντας» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο 45λεπτό όπου προηγήθηκε με 3-1.

Πλέον η Ένωση, που έχασε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ, στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ την επόμενη αγωνιστική στη Θεσσαλονίκη.

Οι Αρκάδες από την πλευρά τους, έμειναν εκτός εξάδας και σκέφτονται το ματς με τη Λαμία.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμες κεφαλιές του Πόνσε στο 25' και το 26', στο 43' ο Τζουκάνοβιτς με αυτογκόλ έγραψε το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να  μειώσουν σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαρτόλο.

Στο 76' η ΑΕΚ πέτυχε και τέταρτο τέρμα με πλασέ του Λιβάι Γκαρσία, για να έρθει στο 90' ο Μιριτέλο να νικήσει με προβολή τον Στάνκοβιτς και να διαμορφώνει το τελικό 4-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο με τους γηπεδούχους έκανε ο Λιούμπισιτς, μπαίνοντας στο ματς ως αλλαγή στο 79'.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Πήλιος, Μήτογλου, Κάλενς, Πινέδα (79' Γαλανόπουλος), Άμραμπατ (66' Φερνάντες), Ελίασον, Μάνταλος (79' Λιούμπισιτς), Τσούμπερ (72' Αραούχο), Πόνσε (66' Λιβάι Γκαρσία).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Λύρατζης (50' Άλβαρες), Χουχούμης, Κάστανο, Τζουκάνοβιτς, Γιαμπλόνσκι (79' Αλάγκμπε), Γκος (65' Βαλιέντε), Καλτσάς (65' Σίτο), Κρέσπι, Μπαρτόλο (46’ Ζουγλής), Μιριτέλο.