18/10/2024
A-SPORTS | Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024 - 23:02

Αθλητικά: Ανώτερος και νικητής ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι, απόδραση στο φινάλε από το Περιστέρι για τον ΠΑΟΚ

Με 2-0 επικράτησαν οι «πράσινοι» του Ολυμπιακού * Με το ίδιο σκορ νίκησαν οι Θεσσαλονικείς τον Ατρόμητο

Η μπίλια έκατσε στο «πράσινο»! Στο ντέρμπι των «αιωνίων» ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 το βράδυ της Κυριακής (4/2) και έμεινε στο κόλπο του πρωταθλήματος. Συνέχισε να είναι στο -3 μετά την πολύτιμη και δύσκολη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ατρομήτου.

Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός μάλλον βγαίνει νοκ άουτ. Έχει πια διαφορά εννέα βαθμών από τον πρωτοπόρο και δεν είναι μόνο αυτό. Έδειξε και στη Λεωφόρο πως δεν έχει ταυτότητα ως ομάδα. Μπορεί σε λίγο καιρό να μεταμορφωθεί με τις μεταγραφές, αλλά ίσως τότε να είναι αργά.

Στο πρώτο 20λεπτο οι δύο ομάδες ψάχνονταν και εκείνη που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ ήταν ο Ολυμπιακός στο 20' με την άστοχη κεφαλιά του Ροντινέι. Επτάλεπτά νωρίτερα ο Γεντβάι με τάκλιν είχε προλάβει τον Ναβάρο.

Ωστόσο, στην πρώτη του καλή επίθεση, ο Παναθηναϊκός βρήκε δίχτυα. Ο Πέρεθ με ωραία μπαλιά έδωσε στον Μπακασέτα, εκείνος στον Παλάσιος και ο τελευταίος τροφοδότησε τον Μπερνάρ. Ο Βραζλιάνος από κοντά έστειλε αρχικά την μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα παίρνοντας το ριμπάουντ στο 25'.

Οι «πράσινοι» έχοντας πάρει το προβάδισμα, το διαχειρίστηκαν καλά. Έως το τέλος του πρώτου μέρους η μοναδική ευκαιρία που δέχτηκαν ήταν αυτή στο 36' με τον Αλεξανδρόπουλο από τη σέντρα του Μασούρα. Οι δύο τελευταίοι ξεχώριζαν από τους φιλοξενούμενους και γι' αυτό ήταν ακατανόητη η αντικατάσταση του πρώτου στο ημίχρονο.

Ο Κάρλος Καρβαλιάλ μετά την ανάπαυλα έκανε τριπλή αλλαγή. Έβαλε μέσα δεύτερο φορ, πήγε στο 4-4-2 και πήρε έτσι σημαντικό ρίσκο που δεν του βγήκε. Ο Ολυμπιακός έγινε σοφτ στα χαφ και το πλήρωσε.

Μία που απείλησε στο 50' ο Παναθηναϊκός με τον Γερεμέγεφ και μία που σκόραρε δέκα λεπτά αργότερα με τον ίδιο παίκτη μετά την ασίστ του Μπακασέτα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ελ Κααμπί έχασε σημαντική ευκαιρία και τα πάντα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους.

Διαχείριση έκαναν οι «πράσινοι». Δεν εκβίασαν επιθέσεις, αν και είχαν μία φάση με τον Τσέριν στο 84'. Τρία λεπτά νωρίτερα θα μπορούσαν να έχουν μειώσει στο σκορ με τον Μασούρα οι Πειραιώτες. Τελικά γκολ δεν βρήκαν έως το φινάλε με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το 2-0.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Γέντβαϊ, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Τσέριν, Πέρεθ, Μπακασέτας (90’ Ακαϊντίν), Παλάσιος (80’ Μαντσίνι), Γερεμέγεφ (79’ Τζούριτσιτς), Μπερνάρ (90’ Βιλένα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (46’ Κίμι), Αλεξανδρόπουλος (46’ Φορτούνης), Eσε (77’ Ορτα), Τσικίνιο, Μασούρας, Ναβάρο (70’ Ποντένσε), Ρίτσαρντς (46’ Ελ Καμπί).

Στο παιχνίδι που χρονικά έληξε νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στον Ατρόμητο, αλλά έστω και αργά βρήκε τη λύση και πέρασε τελικά από το Περιστέρι με 0-2.

Οι «ασπρόμαυροι» μία βδομάδα πριν το μεγάλο παιχνίδι με την ΑΕΚ δεν ήθελαν να χάσουν βαθμούς και το πέτυχαν. Με αυτό το τρίποντο διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση και πήραν έξτρα ψυχολογία λόγω του τρόπου που ήρθε.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, αλλά δεν κατάφερε να βρει γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Είχε δύο δοκάρια έως το 18' με τους Τόμας και Τάισον, ενώ έχασε και μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Σάστρε.

Γρήγορα μετατράπηκε σε μονόλογο το παιχνίδι, μόνο που έλειψε από τους «ασπρόμαυρους» η αποτελεσματικότητα. Δεν μπορούσαν να βρουν γκολ και σταδιακά άρχισε και το άγχος. Ο Ατρόμητος αμυνόταν πάρα πολύ κλειστά προσπαθώντας να μην αφήσει διαδρόμους στον αντίπαλο.

Στο 41' ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Οζντόεφ από εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, αλλά μετά από πέντε λεπτά το VAR ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ. Αυτή η φάση ήταν τόσο δύσκολη, που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο χρόνος περνούσε και ο ΠΑΟΚ δεν σκόραρε. Έτσι στην προσπάθειά του να βρει λύσεις, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έβαλε σταδιακά όλα του τα όπλα. Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ, Σαμάτα και Σβαμπ μπήκαν και οι δύο εξ αυτών σκόραραν.

Πάνω που η γκέλα φαινόταν να έρχεται, ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε τη λύση με τον Σβαμπ στο 89' σε φάση διαρκείας. Στο 90'+3 ο Τσιντώτας έκανε μεγαλειώδη γκάφα, έδωσε την μπάλα στον Κωνσταντέλια και εκείνος με αριστουργηματικό τελείωμα από τα 40 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώντας, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε (68' Φριντζόνσον), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (61' Γκονζάλες), Ρομπάϊγ (76' Κουέν), Ντιρκς (61' Βαλένσια), Βέργος (76' Αντιέλσκι).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (76' Σβαμπ), Μεϊτέ, Αντρίγια (71' Ντεσπόντοφ), Τάισον, Μουργκ (60' Κωνσταντέλιας), Τόμας (60' Σαμάτα).