A-SPORTS | Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024 - 23:19

Αθλητικά: Με όπλο την άμυνα ο Παναθηναϊκός έλιωσε τη Φενέρμπαχτσε

Μεγάλη νίκη για τους «πράσινους», οι οποίοι επικράτησαν με 74-63 των Τούρκων

Δεν αστειεύεται ο Παναθηναϊκός και ειδικά στο ΟΑΚΑ... Το κατάλαβε και η Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Παρασκευής (9/2) στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» σε ένα κομβικό για εκείνους παιχνίδι μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις, έβγαλαν αντίδραση και έστησαν πάρτι με καλεσμένους τους Τούρκους επικρατώντας με 74-63.

Έφτασαν έτσι στο 16-10 και είναι τρίτοι στη βαθμολογία. Λίγο έλειψε να ματσάρουν και το -14 του πρώτου αγώνα στην Κωνσταντινούπολη. Μεγάλη εμφάνιση από τον αρχισκόρερ Ναν, αλλά όλα ξεκίνησαν από την άμυνα.

Εντυπωσιακά μπήκε η Φενέρμπαχτσε στο παιχνίδι. Έκανε πάρτι στη ρακέτα με 8/10 δίποντα, έβρισκε καλάθια στο ανοιχτό γήπεδό και απέναντί της είχε μία ομάδα που έβγαζε τρομερή δυσκολία στο σκοράρισμα. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 13-21.

Ψάχνοντας λύσεις ο Αταμάν ανακάτεψε την τράπουλα. Οι λαγοί που έβγαλε από το καπέλο του ήταν οι Καλαϊτζάκης και Χουάντσο. Οι δυο τους έδωσαν ενέργεια, έπαιξαν άμυνα και κάπως έτσι ήρθε κάποια στιγμή η ισοφάριση με 25-25. Η Φενέρμπαχτσε έκανε το 27-30 και ακολούθησε ένα «πράσινο» 8-0 σερί.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ναν μετέτρεψε το παιχνίδι σε σόου και μαζί με τον Λεσόρ διέλυσαν την αντίπαλη άμυνα. Ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι το +15 πριν πάνε στο 30' οι Τούρκοι στο 57-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φενέρ μείωσε σε 67-60, αλλά το «τριφύλλι» δεν πανικοβλήθηκε. Έκανε το 71-61 και κάπου εκεί ο Καλάθης δέχτηκε τεχνική ποινή. Προς το φινάλε πάλεψαν οι «πράσινοι» να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα και στο τέλος έχασε τρίποντο Γκραντ για το +14.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βιλντόσα 7 (1), Γκραντ 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ναν 23 (10/22 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 13 (8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 5 (8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 8.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 10 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σανλί 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης, Χέις-Ντέιβις 4 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουά 4, Γκούντουριτς (0/2 σουτ), Ντόρσεϊ, Καλάθης 12 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαντάρ.